Merhaba Ziyaretçi!

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3d Dünyası Temelinden Değişecek!!!
#1
Değerli Dostlar,

3dkaynak.com sitesi ön talep toplama işleminin bitmesinin ardından yayın hayatına başlayacak…

3dkaynak.com, tüm 3d sanatçılarını bir arada toplayan, onların haklarını koruyan, tüm yasal prosedürleri üstlenerek, sanatçının sadece işine odaklanması sağlayacak bir sistem olacaktır.

Peki sistem nasıl işleyecek?

Müşteriler, referans çalışmalara (portfolyo) bakarak, işi yaptırmak istediği sanatçıyı kendisi seçecek. Bu konuda, ASLA sitenin müdahalesi veya yönlendirmesi söz konusu olmayacak. Ücret, site ile sanatçı arasında belirlenecek, sanatçının onayı alınmadan, müşteriye fiyat teklifi yapılmayacak. Sisteme dahil olmak isteyen sanatçının talebi alınıp kabul edildikten sonra, sanatçıdan daha önce yaptığı çalışmaları minimum 1024 x  768 pixel boyutlarında göndermesini gerekecek. Çalışmanın herhangi bir resim yükleme sitesindeki linki de kabul edilecek. Varsa showreel videosu da eklenebilecek. Eğer sanatçı, model veya hazır sahnelerini satışa sunmak istiyorsa, modellerini max, obj veya 3ds formatında gönderebilecek. Modelde kaplamalar varsa, kaplamalarını da birlikte gönderecek. Hazır sahneler yalnızca archive dosyası olarak satışa sunulabilecek. Çalışmanın yapıldığı 3d programı ve versiyonu, render motoru ve versiyonu, poligon sayısı, dosyanın sıkıştırılmamış haldeki boyutu, dosyada riglenmiş karakterler varsa bunların açıklamaları, animasyon varsa açıklaması, frame sayısı, süre bilgileri MUTLAKA eklenecek. Eklenen bu bilgiler 3dkaynak.com sitesinde model veya sahne tanıtımlarının altında yer alacak. Modele veya sahneye ait, birkaç açıdan alınmış render eklenirse, modelin cazibesini arttırıcı unsur olarak, sitede yayınlanacak… Modelin satış fiyatı, sanatçının kendisince belirlenecek, üzerine diğer masraflar eklenerek sitede satışa sunulacak…

Sistemin yararı ne olacak?

Maddi ve manevi hakların korunmasının yanında, sanatçı, site ile bir defa sözleşme yaptıktan sonra, her iş için veya her müşteri ile ayrı ayrı sözleşmeler yapmak zorunda kalmayacak. 3dkaynak.com sitesi,  küçük - büyük her iş için müşteri ile sözleşme yapacak…  Yapılan sözleşmelerin hukuki açıdan takipleri de yine site aracılığı ile devam edecek. Sistem aynı anda; hem bir CG ajansı, hem mesleki bir dernek, hem de bir sendika gibi çalışacak. Her birimiz, müşteriler için kolay lokmalar olduğumuzun farkındayız, ancak bütünleşir, birlik olur, kooperatifleşirsek, haklarımızın korunması ve müşterilere karşı direncimiz kat be kat artacak… “Müşterilerin kurallarına uymak zorunda kalan” değil, “müşterilere kural koyan” durumuna terfi edeceğiz…  Haklarımızın gasp edilmesine, müşterinin keyfi gelene kadar aynı iş üzerinde günlerce uğraşmaya seyirci kalmayacağız… “Ben bu işi ucuza kapatırım” kafasındaki müşteriler hayal kırıklığına uğrayacak…

Sisteme dahil olmak için neler gerekiyor?

Öncelikle gerekenden ziyade “gerekmeyen” tek şeyin, katılım ücreti olduğunu belirtmem gerekir. Sistem, kayıtsız ve de şartsız tüm CG sanatçılarını kucaklayacak. Herkes, kendi mesleki düzeyine göre sistemden yararlanabilecek.  Bu konudaki referans, sanatçının kendi çalışmaları olacak. 3dkaynak.com sitesi, sanatçı seçiminde müşteriye ASLA müdahale etmeyecek, yönlendirmeyecek…  Tüm yasal prosedürler, benim kendi şirketim üzerinden yürütülecek, fatura ve sözleşmeler tüzel kişilik olarak imzalanacak. Sisteme dahil olmak için EKSİKSİZ biçimde sağlanması gerekenler ise:

- Sanatçının kısa özgeçmişi (kendi ifadeleri ile, doğum tarihi, mesleki kariyeri, aldığı eğitimler, v.b. bilgileri içerecek). İmla hataları –varsa-  bizim tarafımızdan editlenecektir. Sisteme dahil olurken kendi isminin kullanılması zorunludur, rumuz (nick name) kabul edilmeyecektir.
- Sanatçıya erişim bilgileri (İsim, adres, telefon, cep telefonu, e-mail adresi, banka hesap ve i-ban numaraları, varsa vergi dairesi ve vergi numarası). Not : Bu bilgiler hiçbir biçimde sistemde yer almayacak, sadece tarafımızdan sanatçıya erişim amacıyla kullanılacaktır.
- En az 1024 x 768 pixel boyutlarında, jpg formatındaki çalışma resimleri veya herhangi bir resim paylaşım sitesine yüklenmiş resimlerin direct link’leri. (Resimlerin paylaşım sitesinden silinmesi, sanatçının sorumluluğundadır).
- Varsa, showreel çalışması / çalışmalarının linkleri.
- Model veya hazır sahne satışa sunmak isteyenler için :
      • Modelin zip formatındaki dosyası. (zip dosyası içinde max, obj, 3ds, gibi formatın belirtilmesi).
      • Hazır sahneler yalnızca archive formatında olmalı. Mümkünse archive dosyasının çalışabilirliği, farklı bir PC’de test edilmiş olmalı.
      • Modelin / sahnenin fiyatı.
      • Yapıldığı program ve versiyon bilgileri.
      • Render motoru ve render motoru versiyonu bilgileri.
      • Kullanılan pluginler ve versiyonları (ivy, dreamscape, fume fx, v.b.).
      • Model hakkında açıklama (rigli karakter varsa bilgileri, animasyon varsa açıklamaları).
      • Model veya sahnenin birkaç değişik açıdan alınmış render’ları ve wire hali görünümü.
      • Poligon sayısı, sıkıştırılmamış haldeki dosya boyutu, animasyon varsa frame sayısı ve süresi.
      • Kaplamalı modellerde, materyal veya kaplama dosyaları. (Archive formatındaki dosyalarda gerekli değildir).
- Özel ders vermek isteyen sanatçıların, özel ders verebileceği konuları, bulundukları il ve semtleri, ders verebileceği gün ve saat aralıklarını, ders verme ortamlarını (ev, iş yeri, müşterinin kendi yeri, v.b. gibi), saat ücretlerini, varsa diğer şartlarını (ulaşım, yemek, v.b.) açıkça belirtmeleri.

Sisteme dahil olmak isteyen dostların ön taleplerini, yukarıda detaylarıyla açıkladığım dosyaları hazırlayarak, cem_budak@hotmail.com adresine göndermeleri , büyük boyutlu dosyaları mediafire sitesine upload ederek, linklerini vermelerini rica ederim. Ön talepler tamamlandığında, sitenin ilk açılışından itibaren yayınlanmaya başlayacaktır. Ön talep toplama işleminin 1 haftayı geçmemesini ön görmekteyim.

Bu işle ilgilenen tüm dostları, bu büyük birliğe davet ediyorum!

BİRLİK OLURSAK, BİZİ KİMSE YIKAMAZ…

Çok fazla eğitim, çok fazla emek, çok fazla göz nuru, çok fazla tecrübe isteyen bu mesleğin, hak ettiği yere ulaşmasına katkıda bulunmak dileğiyle, hayırlı ve uğurlu olsun!

Sevgi ve saygılarımla…
Cem Budak
Eğer siz Newton iseniz, başınıza düşen elma bir aksilik değildir.
Cevapla
#2
Ynt: 3d Dünyası Temelinden Değişecek!!!

Allah muvaffak etsin hocam. Mükemmel bir çalışma!
https://www.facebook.com/hamzacihan.gul

[url="http://www.hamzagulcgi.com"]www.hamzagulcgi.com[/url]

cizgilim@gmail.com

Foruma yeterli zamanı ayıramıyorum, mail yoluyla ulaşırsanız en kısa zamanda cevaplamaya çalışırım :)
Cevapla
#3
Ynt: 3d Dünyası Temelinden Değişecek!!!

"HSGUL" Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Allah muvaffak etsin hocam. Mükemmel bir çalışma!

Bu konuda da hep birlikte ilerleyeceğiz inşallah kardeşim! "Kafasına vur, ekmeğini elinden al" devri sona eriyor.
Eğer siz Newton iseniz, başınıza düşen elma bir aksilik değildir.
Cevapla
#4
Ynt: 3d Dünyası Temelinden Değişecek!!!

Hayırlı uğurlu olsun. Çok büyük bir açığı kapayacağına eminim. Sizin gibi değerli birinin sitenin başında olup da ilgilendiğinde tutmaması gibi bir durumun söz konusu olacağını düşünmüyorum. Bu konuda elimden gelen yardımı yapacağıma kendi adıma söz verebilirim. Dodgy
Cevapla
#5
Ynt: 3d Dünyası Temelinden Değişecek!!!

"SİNANSOYLU" Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Hayırlı uğurlu olsun. Çok büyük bir açığı kapayacağına eminim. Sizin gibi değerli birinin sitenin başında olup da ilgilendiğinde tutmaması gibi bir durumun söz konusu olacağını düşünmüyorum. Bu konuda elimden gelen yardımı yapacağıma kendi adıma söz verebilirim. Dodgy

Çok teşekkür ederim Sinan Bey, inşallah dediğiniz gibi olur. Her zaman olduğu gibi, hep birlikte, hepimizin yararına olacağına yürekten inanıyorum.
Eğer siz Newton iseniz, başınıza düşen elma bir aksilik değildir.
Cevapla
#6
Ynt: 3d Dünyası Temelinden Değişecek!!!

Cem abi umarım alnımızn akıyla hep beraber bu işin üstesinden geliriz. Sağlıklı bir şekilde hayata geçirilirse bu düşünce büyük ses getirecektir. Sitedeki tüm arkadaşların bu konuda yardımcı olacağına eminim 1 haftada ön talepler kesinlikle tamamlanır diye düşünüyorum.. Allah razı olsun böyle bir girişimde bulunduğun için..
Evrende bir toz zerreciği kadar değeri olmadığının farkında olmakla birlikte Dünyada bir iz bırakmak için gayret etmektedir.

3ds Max 2012 64-Bit  // V-ray 2.0 2.30.01

Asus G51jx 3D Series User//

https://www.facebook.com/AydnUysal7

https://twitter.com/AydnUysal7
Cevapla
#7
Ynt: 3d Dünyası Temelinden Değişecek!!!

"Shooter33" Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Cem abi umarım alnımızn akıyla hep beraber bu işin üstesinden geliriz. Sağlıklı bir şekilde hayata geçirilirse bu düşünce büyük ses getirecektir. Sitedeki tüm arkadaşların bu konuda yardımcı olacağına eminim 1 haftada ön talepler kesinlikle tamamlanır diye düşünüyorum.. Allah razı olsun böyle bir girişimde bulunduğun için..

Çok teşekkür ederim, inşallah tuttuğumuzu koparan bir camia olduğumuzu herkes görecek... Ben de 1 hafta sürenin ön talep için yeteceğini düşünüyorum. Geç kalan arkadaşların tabii ki sonradan da katılmaları her zaman mümkün olacak.

Sistem hakkında öneri ve düşünceleriniz olursa, onları da bekliyorum. Benim için her fikir değerlidir ve mutlaka dikkate alınır.
Eğer siz Newton iseniz, başınıza düşen elma bir aksilik değildir.
Cevapla
#8
Ynt: 3d Dünyası Temelinden Değişecek!!!

Türkiyede böyle bir açık vardı.Bu açık kapanacak mış gibi görünüyor.Çok iyi olacal.İnş başarılı olursunuz.
Derslerimi Youtubedan izleyebilirsiniz.
http://www.youtube.com/user/awsalli
Silinen dersleri 2 ay gibi bir süre yükleyemeyeceğim.
Cevapla
#9
Ynt: 3d Dünyası Temelinden Değişecek!!!

"Awsalli" Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Türkiyede böyle bir açık vardı.Bu açık kapanacak mış gibi görünüyor.Çok iyi olacal.İnş başarılı olursunuz.

Çok teşekkür ederim, başarılı veya başarısız olursak, hep birlikte olacağız.
Eğer siz Newton iseniz, başınıza düşen elma bir aksilik değildir.
Cevapla
#10
Ynt: 3d Dünyası Temelinden Değişecek!!!

Hayırlı olsun Cem abi model satışı turbosquid gibi mi olucak?
Cevapla


Konuyu Paylaş: 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Mail ve arama alışkanlıklarınız değişecek jaanki 12 1,503 27-03-2012, Saat: 11:00
Son Yorum: ORHAN ALKAN

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
© Powered By MyBB, © 2002-2015 MyBB Group.