Merhaba Ziyaretçi!

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Animasyon temelleri nelerdir ?
#1
Selam arkadaslar. Ben 3d  max ve maya da animasyon bolumunu ogrenmek istiyorum. nereden baslamam dogru olur acaba?  yani animasyonun temelleri nelerdir? after effecti muhakak bilmem gerekiyorumu? bir fikir verirseniz iyi olur. tesekkurler saygilar...
Cevapla
#2
Ynt: Animasyon temelleri nelerdir ?

Merhaba Hocam Öncelikle Şunu Belirtiyim After Effects Bilmeniz Gerekmemektedir. After Effectst Animasyon Bittikten Sonraki İşlemler Kamera Animasyonu Kareleri Düzenleme Effects Uygulama vs. Gibi Son Rütuşlar İçin Kullanırsınız. Animasyonda İlk Şart Modelin Düşük Poligonlu Olmasıdır. Sonrasında RİGGİNG Yani İskelet Sistemini Oluşturup Modele Oturtursunuz Bu Şekilde Model Üzerinde Tam Kontrol Sağlarsınız. Sonra Oluşturduğunuz İskelet Sisteminin Hangi Parçasının Modelin Hangi Kısmına Etki Edeceği Gibi Bölümleri Ayarlarsınız. Daha Sonra Anahtar Kare Yöntemiyle Animasyonu Oluşturursunuz. Digital Tutors Gibi Sitelerde Aşamalarıyla Öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Burada Ege Hocamızın Coke Zero Animasyon Eğitimleri Var Dersleri Çektikçe Ekliyor Sanırım. Modeller Bittikten Sonra Animasyona Geçecektir. :http://www.cgstudyo.com/http://cgstudyo....ic.php?t=2

Son Olarak Animasyonun Temelleri Nelerdir Demişsiniz Bu Sorunuzun Cevabını Google'a"animasyon prensipleri" Yazarsanız Animasyonun 12 Temel Prensibini Bulursunuz. "animasyon-prensipleri-modelling" Bunu Yazın Karşınıza Çıkan Blogda Detaylıca Anlatılmış Umarım Yardımcı Olabilmişimdir.  Dodgy
Cevapla
#3
Ynt: Animasyon temelleri nelerdir ?

Cook tesekkur ederim hocam  a.r.o
Cevapla
#4
Ynt: Animasyon temelleri nelerdir ?

Rica Ederim. Senden de  a.r.o
Cevapla
#5
Ynt: Animasyon temelleri nelerdir ?

Merhaba, animasyon konusunda bilgi edinmek diğer dallara göre gerçekten zor. Bu sebepten sizi yanlış yöne sevk edecek birçok bilgi dolaşıyor etrafta. Animasyona başlamak isteyen biri için öncelikle bunu söylemem gerekiyor. Animasyon alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız after effects, 3dsmax, maya.... bilmeniz çokta mühim değildir. Öğrenmeniz gereken animasyonun ta kendisi aslında. Sadece çalışabilmeniz için tuval niyetine animasyon yapabileceğiniz bi programın sadece animasyon araçlarını öğrenmeniz yeterli ki maksimum bir haftada çok rahat öğrenirsiniz bu araçları. Animasyon yapabilmek için modelleme, rigging,renderin... gibi dalları bilmeniz gerekmiyor. çalışabileceğiniz onlarca free rig var internette ki başta zaten uzunca bir süre top, sarkaç gibi basit objelerle çalışmanız gerekiyor. Bilmeniz gereken 12 temel prensip var. Zamanında 9 tane yaşlı adam belirlemiş bu prensipleri ve o günden beri animatörler bu prensipler üzerinden giderek kaliteli animasyonlar çıkarmaya çalışıyor. Benim size tavsiyem maddi durumunuz el veriyorsa animation mentor, ianimate, animschool gibi online okullarda bu işi öğrenmeniz. Animasyon gerçekten diğer dallar gibi tutorial izleyerek öğrenilecek birşey değil pek. Çok çalışmak ve düzgün birinden(teknik anlamda işe hakim) düzgün revizyonlar almak gerekiyor ki kendinizi geliştirebilesiniz. İyi çalışmalar.
Cevapla
#6
Ynt: Animasyon temelleri nelerdir ?

"blingmh" Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Merhaba, animasyon konusunda bilgi edinmek diğer dallara göre gerçekten zor. Bu sebepten sizi yanlış yöne sevk edecek birçok bilgi dolaşıyor etrafta. Animasyona başlamak isteyen biri için öncelikle bunu söylemem gerekiyor. Animasyon alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız after effects, 3dsmax, maya.... bilmeniz çokta mühim değildir. Öğrenmeniz gereken animasyonun ta kendisi aslında. Sadece çalışabilmeniz için tuval niyetine animasyon yapabileceğiniz bi programın sadece animasyon araçlarını öğrenmeniz yeterli ki maksimum bir haftada çok rahat öğrenirsiniz bu araçları. Animasyon yapabilmek için modelleme, rigging,renderin... gibi dalları bilmeniz gerekmiyor. çalışabileceğiniz onlarca free rig var internette ki başta zaten uzunca bir süre top, sarkaç gibi basit objelerle çalışmanız gerekiyor. Bilmeniz gereken 12 temel prensip var. Zamanında 9 tane yaşlı adam belirlemiş bu prensipleri ve o günden beri animatörler bu prensipler üzerinden giderek kaliteli animasyonlar çıkarmaya çalışıyor. Benim size tavsiyem maddi durumunuz el veriyorsa animation mentor, ianimate, animschool gibi online okullarda bu işi öğrenmeniz. Animasyon gerçekten diğer dallar gibi tutorial izleyerek öğrenilecek birşey değil pek. Çok çalışmak ve düzgün birinden(teknik anlamda işe hakim) düzgün revizyonlar almak gerekiyor ki kendinizi geliştirebilesiniz. İyi çalışmalar.

Ben Size Pek Katılmıyorum. Siz Bahsettiğiniz Free Riglerle Hazırcılığa İtersiniz. Animasyonun Temelleri Hakkında Bilgi İsteyen Birisine Free Riglerden Değil Riglerin İşlevinden Bahsedilmeli "Balık Tutmayın Balık Tutmayı Öğretin" Hesabı. "after effects, 3dsmax, maya.... bilmeniz çokta mühim değildir." Demişsiniz 3ds max veya mayada animasyon alanında kendini geliştirmek isteyen birisine de Bunu Söylemeniz Pek Akıl Karı Değil. Bahsettiğiniz Bir Haftada Öğrenilecek Animasyon Araçları Bu Programlarda Kullanılarak Aktif Bir Şekilde Öğrenilebilir. Temelden Bahseden Bir Kişiye de Teknik Konulardan "top Sarkaç" Bahsetmek Ne Kadar Doğru Bilmiyorum. Temel Eğitimlerde Bu Teknikler Karşısına Sırayla Çıkacaktır Zaten. Elbette ki Maddi Durumu Varsa Kurslar Faydalı Olacaktır Fakat Tutorial İzleyip Uygulayarak Gayet İyi Öğrenilir.

Amacım Tartışma Yaratmak Veya Sizi Kırmak Kesinlikle Değil Fakat Yazdıklarınızda "yanlış yöne sevk edecek birçok bilgi dolaşıyor ".  Eminim Benim Bahsettiklerimde de Eksikler Yanlışlar Vardır. Çünkü Hiç Birimiz Zamanında Yaşamış 9 Yaşlı Adamlardan Değiliz  Huh
Cevapla
#7
Ynt: Animasyon temelleri nelerdir ?

Ben uzun bir süre karakter animasyonu üzerine eğitim almış ve şuanda sektör içerisinde karakter animatörü olarak çalışan birisi olarak arkadaşa bildiğim, öğrendiğim en doğru yolu göstermeye çalışıyorum. Yaklaşık bir buçuk yıldır karakter animaörü olarak çalışıyorum ve bir gün bile ne modelleme ne de rig yaptım. sektör içerisinde her departman kendi işini yapar. Modelci animasyona, animatör rige karışmaz. bizim elimize rigler hazır geliyor, animatörün mükellef olduğu şey sadece animasyon yapmak. Generalist tabir ettiğimiz arkadaşlar var birkaç alanda çalışan. Soruyu soran arkadaş generalist olmak istiyorum deseydi, ne kadar şey bilirsen o kadar iyidir, derdim. fakat animatör olmak isteyen birisine rigden, modelden vs. bahsetmek boşa zaman harcamasını sağlayacaktır. maya, 3dsmax... bilmesine gerek yok dememin sebebi, genel kanı olan program öğrenmek eşittir işi çözmek tabusuna göndermeydi aslında. Ben işe girene kadar 3dsmax açmamıştım. Fikrim dahi yoktu program hakkında. Fakat işe girdikten üç gün sonra program üzerinde mayadaki kadar rahat çalışmaya başladım. Araçların hepsi birbirine benziyor zaten programlarda, arayüze de maksimum bir haftada alışıyorsun. Yapacak olduğun şeyi bilirsen fırçanın ne önemi var. Son olarak İşin temelini öğrenmek isteyen adama zaten toptan, sarkaçtan bahsetmekten başka yapacağım birşey yok malesef. Adı üzerinde temel prensipler dediğimiz animasyonun kanunlarını bu basit, temel çalışmalarla öğreniyoruz. İyi çalışmalar.

Not: Bir önceki yazdıklarım kesinlikle şahsi olarak size karşı yazılmış değildi kobra_1001. Tabi ki kimse o dokuz ihtiyar adam bile mükemmel değil. Okyanusun içerinde damla bizimkisi. Damlaları biriktirip bir kova doldururuz belki.
Cevapla
#8
Ynt: Animasyon temelleri nelerdir ?

Çalışmalarınızdan Haberim Var . Benimde Anlatmak İstediğim Kısım "Okyanusun içerinde damla bizimkisi. Damlaları biriktirip bir kova doldururuz belki." Burasıydı.

Biz de İnsanları Yanlış Yöne Sevk Edecek Bilgiler Verebiliyoruz. Ben de Kendi Çalıştığım Alanları Dikkate Alarak Bilgiler Vermeye Çalıştım. Ve Bana Göre Animatörün Rigleri Çok İyi Bilmesi Ya da Kendisi Oluşturması Model Üzerinde Tam Kontrol Sağlamasına Yardımcı Olur. İşte Bu Yüzden Riglerden Bahsettim. Bence Bu Her Zaman Böyle Olmuştur.

Kesinlikle Bu Alanda Çalışmış Herkese, Deneyimlerine Saygım Var. Size de Öyle.  Huh
Cevapla
#9
Ynt: Animasyon temelleri nelerdir ?

Çok teşekkür ediyorum. Ben de sizinle aynı fikirdeyim aslında. Bir animatörün cgi sektörünün diğer dalları yerine rig öğrenmesi onun için çok daha faydalı olacaktır ki bugün en çok dert yandığımız nokta özellikle freelance işlerde gelen rigin bir türlü isteği karşılamaması. Hem riggera gerekli feedbacki verme anlamında hemde gerektiğinde müdahale etme anlamında elinizde bir opsiyon olmuş oluyor. Fakat yine belirttiğim gibi animasyon öğrenen birisinin rig öğrenmeye de çalışması vakit kaybı olacaktır çünkü o bambaşka,karışık ve zor bir alan. Bir yere kadar geldikten sonra öğrenilmesi ekstra iyidir, güzeldir...  Bu arada belirteyim dünya çapında sektör içerisinde iyi bir riggera çokça ihtiyaç var. Sektör içerisinde en çok para kazanan adamlardan biri de rigger bu arada. Oldukça değerli yani.
Cevapla
#10
Ynt: Animasyon temelleri nelerdir ?

Huh  Tesekkur ederim yorumunuz icin  Hi  Blush
Cevapla


Konuyu Paylaş: 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  basit tek bir modelde animasyon yılmaz hoca 3 325 08-05-2017, Saat: 11:24
Son Yorum: yılmaz hoca
  Animasyon yapabilmek için baştan sona adımlar Blacklight 9 1,281 07-10-2016, Saat: 00:06
Son Yorum: Blacklight
Big Grin Basit Bir Animasyon Yardımı M. Seyfettin CAN 1 518 19-06-2016, Saat: 01:09
Son Yorum: gürkan
Big Grin 3Ds Max Animasyon Çok Hızlı M. Seyfettin CAN 2 688 18-06-2016, Saat: 01:58
Son Yorum: gürkan
  3d max animasyon YARDIM ! sinangecgin 3 994 16-06-2016, Saat: 11:53
Son Yorum: M. Seyfettin CAN

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
© Powered By MyBB, © 2002-2015 MyBB Group.