Merhaba Ziyaretçi!

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler...
#1
Merhabalar.

Uzun süredir bilişim teknolojileri ile ilgili birisi olarak bu makaleyi yazma vaktinin gelip geçtiğini düşünüyorum. Bilişim firmaları insanlarımızı yanlış yönlendirerek aslında performans göstermeyen özellikleri çok önemli bir meziyetmiş gibi sunarak, bana göre haksız kazanç sağlıyorlar. Bir bilgisayar satın alırken bütün parçaların tek tek incelenmesi ve ona göre karar verilmesi gerekir.

En kısa yoldan size önerim, arama motorlarına benchmark test yazdığınızda karşınıza çıkan sitelerden, her parçanın ayrı ayrı performans testlerini inceleyebilir ve ayırdığınız bütçeye göre en uygun parçayı satın alabilirsiniz.

Şimdi gelelim piyasaya;

Piyasada satılan bilgisayar ve bilgisayar ürünlerinin her zaman bir lanse edilen özelliği, bir de gerçekte performansını gösteren özelliği vardır. Lanse edilen özelliklerin tabi ki önemi var haklarını yemeyelim fakat tek başına yetmez. Aşağıdaki örnekler daha açıklayıcı olacaktır.

1) İŞLEMCİ;

İşlemcilerde çekirdek sayısı önemlidir. Fakat tek başına çekirdek sayısının yüksek olması yetmez. GHz cinsinden frekans değeri önemlidir. Düşük frekans değerli yüksek çekirdekli bir işlemci beklediğiniz performansı vermeyecektir. Seri numaralarının sonundaki K - T - S harfleri de bu performansı etkileyen faktörlerdir. Kafa karıştırmamak için çok fazla detaya inmiyorum. Bir örnekle açıklamak gerekirsek
Intel Core i7-2600K LGA 1155 8MB 3,4GHz Dört Çekirdekli İşlemci

Intel Core i7 serisi 2inci nesil 600 modelli K serisi işlemci. K serisi işlemcilerin çarpan kilidi açıktır. Overclock yapan arkadaşlar içindir. Overclock yapmıyorsanız K serisi almanız mantıksızdır. Boşuna maliyet yüksektir. T serisi enerji tasarruflu seridir. Doğal olarak performansı düşük seridir. S serisi ise normal i7-2600 lerin biraz daha performansı artırılmış versiyonudur.

Alacağınız işlemcinin anakartınız ile uyumluu olması LGA sayısıyla belirlenir. Anakart ve işlemci seçerken bu LGA sayısının aynı olması mecburdur. Diğer türlü bilgisayarı toplayamazsınız :D

3D ile ilgili en önemli parça işlemcidir. İşlemcinizin gücü render süreniz demektir. Ne kadar güçlü işlemciniz varsa o kadar kısa sürede renderlarınızı alırsınız.

Overclock yapılabilir modelleri ben tavsiye eymiyorum 3D ile uğraşanlar için. Çünkü normal ev kullanıcıları bizim kadar işlemci yükü kullanmıyorlar. Biz yeri geldiğinde günlerce bilgisayarımızı açık bırakıyoruz ve bu sürede %100 kapasite ile yüksek frekansta çalışmak o işlemcinin ömrünü baya bi düşürecektir. İşlemcinizi yakıp yenisini almak zorunda kalabilirsiniz.
İlla ben overclock yaparım diyorsanız da kesinlikle İYİ BİLEN BİR KİŞİYE yaptırmanızı tavsiye ederim. Overclock yaparken bile işlemciyi yakma ihtimaliniz var.

2)Anakart: Yukarıda da bahsettiğim gibi LGA değeri en önemli etkendir. Daha sonra kaç adet RAM slotu olduğu Hangi frekanstaki Ramleri desteklediği, Maximum Ram miktarı, Kaç adet PCI-ex slotu olduğu (SLI veya Crossfire yapacaklar için), Sata 6Gb/s destekleyip desteklemediği gibi özellikler gelir.

Ramfrekansı desteğinde bazı anakartlarda 2000, 2133 gibi yüksek frekansları desteklediği yazsa da yanında "O.C" ekini görürsünüz. Bu standartta bu frekansları sağlamadığı, ancak overclock yapılınca destekleyeceğini söyler. demişken, RAM'e geçiş yapalım

3)RAM;
Ramlerde doğal olarak kapasite önemlidir. Sonra lanse edilen frekans değerleri gelir. Fakat o frekans değerlerinin çok yüksek olması çok performanslı olduğu anlamına gelmez. Evet önemlidir fakat daha önemlisi, CL değerleridir
Bu değer RAM'e erişim süresidir. bu değer ne kadar düşük olursa, RAM o kadar performanslı olacaktır. Piyasada genelde CL9 ramler satılır. CL7 Ram'lerin fiyatları daha yüksektir. RAM satın alırken frekansından ziyade bu değere önem vermenizi tavsiye ederim.

3D için RAM demek, programın hızlı çalışması (çabuk tepki vermesi), Render alırken sahnenizin boyutuna göre çalışma alanı anlamına gelir. Render sürenizi çok fazla olmasa da etkileyen bir faktördür.

4)Ekran Kartı;
Gelelim oyunseverlerin en önem vermesi gereken noktaya. Piyasada  duyarsınız. 2cigabayt ekran kartı :) derler. Tamam o kartın belleği 2GB fakat bunu kullanabilecek oyun yok piyasada :D Bu yüzden önemli asıl iki nokta insanlardan kaçırılıyor.

Birincisi Veriyolu hızıdır. 64bit, 128bit, 256 bit, 384 bit değerleri vardır. 2GB'lık bir kartın 128 bit olması tamamen bir hayal kırıklığı yaratacaktır. Hadi bunları da geçelim en önemli noktaya gelelim.
Ekran kartlarında en önemli nokta isminde yatar. Aşağıda hem NVIDIA hem de ATI kartlardan örnekle açıklayalım

ATI HD 6970
NVIDIA GTX590
Bu seri numaralarında İKİNCİ RAKAM en önemli etkendir. 0dan 9a kadar olan bu değer ekran kartının hangi sınıfa ait olduğunu belirtir. 0 - 6 arası giriş seviyesi, 6-8 arası orta seviye, 8-9 yüksek seviye olarak sınıflanfırılabilir.
İlk rakamlar kaçıncı nesil olduğudur. Örneğin
NVIDIA GTX480 ve NVIDIA GTX560 karşılaştırılırsa GTX480 daha yüksek performans almanızı sağlayacaktır. Eski nesil olmasına rağmen performansları arasında çok büyük farklar vardır.
Aynı şey ATI için de geçerlidir.

Şöyle bir genelleme yapsam çok da mantıksız olmaz sanırım. İkinci rakamıı yüksek olan bir kart aldığınızda diğer özelliklere bakmanız pek gerekmez. Zaten o özellikler buna göre ayarlanmıştır.

Bu söylediklerim tabi ki oyunseverler için. 3D için kartlara geldiğimizde, işin içine PNY QUADRO serisi ekran kartları giriyor. Fakat bu konu ile ilgili bir tecrübem henüz olmadı. O kadartları hiç kullanmadım. Fakat izlediğim videolardan bu kartların çizimde yüksek performans verdiği, fakat yine giriş seviyesi kartlar olan quadro fx 500 veya quadro 600 seviyelerinnin işe yaramadığını gördüm.

3D İçin ekran kartı render süresini değiştirmez. En iyi ekran kartına da sahip olsanız, en kötüsüne de sahip olsanız render süreniz değil, viewporttaki çalışmanızın rahatlığı değişecektir. Ekran kartınızı iyi olması demek yüksek poligon sayılarında daha az kasılmalar ya da kasılmam demektir.

5) POWER SUPPLY

Bunda tek önerim 80+ sertifikalı bir ürün satın almanız

6) HARD DISK

Harddisklerde de performans serileri önemlidir. Bunlar Seagate Barracuda, WD Caviar Black, Samsung Spinpoint olarak geçer.

Harddiski kesinlikle önemli bir yere koymanızı tavsiye ederim. Bir sistemde işlemci ekran kartı ram vs. bütün parçalar çok iyiyken harddiskiniz iyi değilse bilgisayarıınızın performansını alamazsınız. Şöyle düşünün. İşlemciniz Ram iniz Ekran kartınız bütün görevleri yerine getirip harddiske verdiğinde harddiskiniz o görevi yapamazsa, diğer parçalarınız bunu beklemek durumunda kalır.

7) SSD

Bu tür disklerde IOPS değeri ve okuma yazma hızının yüksek olması performansın yüksek olmasını sağlar. SSD almaya karar verdiğinizde en ucuzunu alayım diye bakarsanız paranıza yazık edersiniz benim gibi :D Corsair NOVA 60GB SSD kullanıyorum. WD Caviar Blue harddiskimden daha kötü performansı var. Bugün Team Xtream S3 120GB bir SSD satın aldım. Kargoyu bekliyorum.:D

Programlarınızın çok rahat çalışmasını istiyorsanız, Kesinlikle iyi bir SSD tercih etmelisiniz.

Çok genel anlatmaya çalıştım. Yanlışlarım hatalarım var ise affedin. Umarım birilerine yararı olur da insanlar paralarını çöpe atmazlar. Bazen bu özelliklerin ne kadar önemli olduğunu bilmeyen satış danışmanlarına bile denk gelebilirsiniz. Sonuna kadar sıkılıp okuduysanız teşekkür ederim. Aklınıza takılan bir şey olursa yardımcı olmaya hazırım.

Teşekkürler...
Enes GÜNDODĞU
Cevapla
#2
Ynt: Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler...

Böyle konularımız artııkça Donanımla ilgili bir başlık açma ihtiyacı doğacak gibi görünüyor.Şu anda açmamamızın tek sebebi içeriği doldurma sorunudur.Teşekkür ederiz. Cool11
Cevapla
#3
Ynt: Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler...

"SİNANSOYLU" Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Böyle konularımız artııkça Donanımla ilgili bir başlık açma ihtiyacı doğacak gibi görünüyor.Şu anda açmamamızın tek sebebi içeriği doldurma sorunudur.Teşekkür ederiz. Cool11

Çok yararlı ve her kelimesini dikkatle okuduğum bir makale olmuş, ellerinize sağlık. Ben de bu sektörün içinde olan ve her ay yüzlerce PC satın alan biri olarak yazdıklarınızı tamamen destekliyorum. Tüm arkadaşların bu makaleyi PC satın alma rehberi olarak bir yere kaydetmelerini öneririm.
Eğer siz Newton iseniz, başınıza düşen elma bir aksilik değildir.
Cevapla
#4
Ynt: Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler...

Destruction
Valla benim tavsiyemi sorarsan ben yapma derim. Bende i7 2600 işlemci var. Bilerek K serisi almadım. Overclock yaptığımda uzun süreli renderlarda stabil kalacağını sanmıyorum bilgisayarın. Ki bizim kadar işlemciye yük bindiren ev kullanıcısı yoktur yani. Sonunda işlemciyi yakıp yeni bi işlemci alma riski var :D O riskte bizim için yüksek bi risk :D
Cevapla
#5
Ynt: Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler...

"woolfeg" Adlı Kullanıcıdan Alıntı:SİNANSOYLU
Rica ederim. Başlığı bende göremedim o yüzden bu kısma açtım. Sonuçta öneri ve eleştiri var içerisinde. Elimden gelen desteği vermeye hazırım bilgimin yettiğince. Birilerine yararlı olur inşallah :D

Destruction
Overclock hiç yapmadım ve 3D ile ilgilendiğimiz için yapmayı da pek uygun görmüyorum açıkcası. Çünkü bize stabil bir bilgisayar lazım animasyon renderları vs. gibi işlemler günlerce açık kalan bilgisayar mahveder o işlemciyi :D
AMD genelde çekirdek sayısını arttırıp gücünü yüksellttiğini lanse ediyor. Fakat nedense intel kadar başarılı olamıyor.Ki ben şundan yanarım, (şimdi amd ciler saldırıcak bana :D ) intelin işlemci üzerindeki tecrübesi ile AMD nin tecrübesi karşılaştırıldığında Intel benim için hep ön plandadır. Tabi bu kişisel fikrim. benchmark testlerine baktığımızda da bu sonucu görebiliyoruz.

Cem Budak Çok teşekkürler. İnsanları etkileyen sözlerle sattıkları ürünlere verilen paraya acıyorum...
O zaman ben bu başlığı sizin gibi duyarlı ve burayı bir aile gibi gören her türlü katkıyı vermeye çalışan arkadaşlarımıza güvenerek açıyorum.  Dodgy
Cevapla
#6
Ynt: Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler...

Nasıl isterseniz. Ben elimden gelen yardımı yapmaya çalışırım. Bu konuda bilgisi olan arkadaşların da katkılarıyla güzel bir başlık olabilir. Cry
Cevapla
#7
Ynt: Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler...

Benim gibi laptop almayı düşünen arkadaşlar için cg programlarını rahat kullanabileceğimiz bilgisayarlar, kullanıcıların tecrübeleriyle tanıtılırsa çok güzel olur.
Cevapla
#8
Ynt: Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler...

Kişisel deneyimlerimle laptop almanızı tavsiye etmem.

Fakat kesinlikle laptop alacaksanız, Burada yazan özellikler yine aynen geçerlidir. Marka olarak soruyorsanız eğer , ASUS ve SAMSUNG benim tercihimdir.

Ayırdığınız bütçe bu durumda çok önemli. Laptoplar doğal olarak daha pahalıdır ve işlemcisi ne olursa olsun render alırken ısındığında işlemcide performans kaybı olacaktır. Ekran kartının güçlü olması da ısınmaya yol açar ekran kartından dolayı da kasılmalar yaşayabilirsiniz.

Bu işi ciddi yapmayı planlıyor ya da yapıyorsanız 3000TL gibi bir ücreti gözden mutlaka çıkartmanız lazım laptop için.
Cevapla
#9
Ynt: Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler...

"Destruction" Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
"woolfeg" Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Destruction
Overclock hiç yapmadım ve 3D ile ilgilendiğimiz için yapmayı da pek uygun görmüyorum açıkcası.

Bana hep overclock yap diye yorumlar geliyorda sorayım dedim zaten kendisi 3,7 e kadar çıkıyormuş bildiğim kadarıyla onla idare edecez artık  muhaha

Kaliteli bir fanla yapabilirsin.Donanimaberde çok var konu.Overlock yaparak render süresini kısaltabilir performansı artırabilirsin ama bilen biri yapmalı.Donanimhaberde bir araştır
Derslerimi Youtubedan izleyebilirsiniz.
http://www.youtube.com/user/awsalli
Silinen dersleri 2 ay gibi bir süre yükleyemeyeceğim.
Cevapla
#10
Ynt: Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler...

Aslında değerli site yönetiminden bu kuralını biraz esnetebilmesini talep etsek sanırım ayıp etmiş olmayız.

Sadece bu konuda değil, dersler konusunda da aynı şey geçerli. Söz gelimi benim hazırladığım birçok ders var, ama başka sitelerde yayınladığım için burada yayınlanmıyor. Bu durumda, bu dersleri arayan kişiler bu siteyi değil, farklı başka siteleri bulabilirler. Hadi ondan da geçtik, ders hazırlarken hepimizin amacı, bu konuda bilgisi olmayan kişileri özgün içeriklerle bilgilendirmektir. Bu zahmeti bunun için çekeriz.

Elbette site yönetim, diğer sitelerden gelebilecek eleştirilere karşı böyle bir kural getirmiştir ama, neticede benim hazırladığım dersler üzerinde tasarruf hakkı bana ait olduğuna göre, ve dersleri burada bizzat kendim paylaştığıma göre, diğer sitelerin buna en ufak bir dil uzatma hakkı kalmaz diye düşünüyorum.

Benimki sadece bir öneridir, önerim kabul görmezse de site kurallarına harfiyen uymaya devam edeceğim muhakkaktır. Neticede alıntı değil, kendi özgün içeriklerimizi paylaşabiliyorsak, hedefimiz bunun en fazla sayıda kişiye ulaşması değil midir?

Esneklik talebimin yanlış anlaşılmaması ve reddi halinde kırılmayacağımı bir kez daha ve önemle söylemek isterim.
Eğer siz Newton iseniz, başınıza düşen elma bir aksilik değildir.
Cevapla


Konuyu Paylaş: 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  3ds Max ve Unreal Engine İçin Bilgisayar ka2an 2 818 16-11-2016, Saat: 00:46
Son Yorum: Codseus
  TOPLAMA BİLGİSAYAR TAVSİYESİ emirhantetik 3 935 01-10-2016, Saat: 13:12
Son Yorum: mhalil
  3Dsmax İçin Dizüstü Bilgisayar Tavsiyesi Lütfen. Gürel Semerci 0 907 30-05-2016, Saat: 19:59
Son Yorum: Gürel Semerci
  Bilgisayar onayı Blacklight 9 807 01-05-2015, Saat: 22:05
Son Yorum: Blacklight
  Yeni bilgisayar alacaklara tavsiyeler dokoo 7 1,366 29-03-2015, Saat: 14:59
Son Yorum: ddiabolikk

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
© Powered By MyBB, © 2002-2015 MyBB Group.