Merhaba Ziyaretçi!

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dergi Kapak Tasarımı
#1
Kapak tasarımı yapmak istiyorum. Bu konuda çok bilgili değilim. Nasıl yapabilirim. Hangi program daha çok işime yarar kullanımı kolaydır. Yardımcı olabilir misiniz?
Cevapla
#2
Grafik tasarım sektörünün olmazsa olmazı photoshoptur. Sadece kapaksa yapacağın Photoshop her tür halleder. ANcak komple dergi , gazete vb. tasarımlara gireceksen Adobe Illustrator vektörel olduğu için işini daha iyi görür ancak yine de photoshop kullanman gerekecektir çoğu yerde. Ayrıca sanıırm ülkemizde bu konuda en çok CorelDraw kullanılıyo (bende onu kullanıyorum). Birde Freehand vardı eskiden bizim zamanımızda şimdi bilmiyorum var mı yok mu.
Cevapla
#3
Ayrıca yapacağın çalışma matbaada basılacaksa dikkat etmen gereken bi çok nokta olacaktır. RGB / CMYK renk formatı, Cilt payları vb.. gibi.
Cevapla
#4
Aydın bey neredeyse eksiksiz aktarmış konuyu., ağzınıza sağlık...

Ben de bir dönem bu sektörde hatırı sayılır çalışmalar yapmıştım (dergi, takvim, kartvizit, broşür, tabela, kapı ve masa süsleri, vs..) deneyimimi aktarmak isterim :

Dergi/baskı sektöründe vektörel çalışmalar olmazsa olmazdır.. Zaten %95 bu ağırlıkta çalışırsınız çünkü vektörel tasarımlar büyüyünce küçülünce çözünürlük kaybına uğramazlar. Bu sebeple bir logoyu photoshopta değil coreldraw (ve benzeri) vektörel programlarda tasarlamalısınız ki, ister bir kartvizit üzerine ister bir otobüs üzerine, ister bir dergiye, ister bir bina ön cephesine basılsın, yine de kalite ve çözünürlük kaybı olmayacaktır.. "Bitmap" dediğimiz piksel bazlı tasarımlar da olmazsa olmazdır; ama daha çok vektörel tasarım içinde "harmanlanarak" sunulur. Bu sebeple önceliğiniz, Aydın bey'in de belirttiği gibi, "Coreldraw" ve bence ek olarak "Adobe Illustrator" olmalıdır.. Bu vektörel tasarımların içinde bitmap resim ve benzeri dosyaları kullanabilmek için ayrıca "photoshop" bilgisi de gerekecektir. İnternet uzayında renk spektrumu RGB'dir yani (red (kırmızı) green (yeşil) blue (mavi)) , baskı uzayında ise CMYK (cyan (turkuaz) magenta (pembe/mor) yellow (sarı) black (siyah)) yani 4 renktir. Bu sebeple tasarımların ekranda gördüğünüze en yakın haliyle çıkması için CMYK tasarım yapmanız yerinde olur. En yakın haliyle deme sebebim monitörlerimizin CMYK renklerini gösterememesi ancak simüle edebilmesinden dolayıdır. Çünkü monitörlerin çalışma teknolojisi 3 renk üzerine kurgulanmıştır. Çok parlak ve baskın renkleri baskıda alabilmek başlarda zordur, zamanla spot renk kavramlarını da öğrenirseniz istediğiniz doygunlukta ve parlaklıkta renkler de kağıt üzerinde görebilirsiniz (Pantone colors). Bu işe başlarken yapabileceğiniz en iyi şey, sektörde yaygın kullanılan programlardan birini seçmeniz (ki belirttiğimiz üzere Coreldraw ve Adobe Illustrator), ve bu yönde videoları izleyerek, kendi başınıza uygulamalı olarak sonuç almaya çalışmak.. Bu iş gerçekten 1 haftada 10 günde her yönüyle altından kalkılabilecek bir iş değildir, pratik ve teorik olarak ciddi bilgi deneyim ister.. Vektörel formatlar genellikle birbirine dönüştürülebilir dosya formatlarıdır, ağırlık olarak PDF, CDR, EPS, .AI formatı ilk aklıma gelenler.. Bunlar 3dsmax içine de import edilerek 2 boyutlu projelerden 3 boyutlu projelere geçiş imkanı vardır..
Projelerinizi tasarlamaya başlamadan önce birlikte çalışacağınız bir kuruluş varsa, onların makina parkurunu öğrenerek teknik açıdan bilgi alışverişinde bulunmanız olası hataları baştan engelleyebilir ve emek verilmiş koskoca bir projeyi hüsrana uğramaktan kurtarabilir. Kaça kaç çalışayım (milimetre), CMYK renk uzayında mı çalışayım ? Kesim payı kaç milimetre bırakayım, kaç renk çalışayım (kısıtlama varsa), hangi dosya formatında getireyim vs..

Bu uzun öğrenme periyodunda size şimdiden başarılar ve bol şans dilerim..
Her şey, küçük bir adımla başlar..
----------------------------------------------
https://www.youtube.com/MrSelant
Cevapla
#5
Photoshoptada olur,illüstratörde de olur ama dergi,broşür gibi şeyler için daha pratik olduğu için indesign tercih ediliyor.Arkadaşlar değinilmesi gereken yerleri söylemişler.
Cevapla
#6
Ayrıca konuda yanlış yerde idi taşıdım..
Cevapla
#7
Eğer profesyonel olarak tasarım düşünüyorsanız size tavsiyem,
öğrenirken program kısa yollarını, ölçülü çalışmayı, renk kodlarını kullanmayı, bezier, kontur, çizgi kalınlığı, menteşe noktasını(ölçülü çoğaltma, hizalama), şekilli parağraf yapmayı, çember veya şekil üzerine yazı yazmayı(follow line),kesme, kırpma, yapıştırma, kilitleme, hazır fırçalardan faydalanmak güzel ama kendi fırçanızı oluşturmak sizi bir adım daha öne götürecektir. Birleştirme(weld), ayırma ve snap konusunu çok iyi öğrenmeniz. Vektörel ağırlık çalışmalar düşünüyorsanız vertex noktalarını eşit olarak bölmeyi, birleştirmeyi ve ayırmayı yumuşatmayı(fillet), katmanlar ile çalışmayı, blending modlarını öğrenmeniz... Photoshop programı ile vektörel çizimler yapmanız mümkün ancak CorelDraw programındaki rahatlığı bulamayabilirsiniz. Yazı tiplerinden wingdings size çok yardımcı olacaktır.
Cevapla
#8
Ben broşür ve katalog işlerinde coreldraw kullanıyorum gayet memnunum .
Sorgulamaya başlayan bir bilgisayar kullanıcısının son durağı Linux'tur.
Cevapla


Konuyu Paylaş: 


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
© Powered By MyBB, © 2002-2015 MyBB Group.