Merhaba Ziyaretçi!

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dünyayı altüst eden o sihirbazlar aramızda
#1
Dünyanın dört bir yanında milyonlarca hayranı olan “Game of Thrones” dizisinin görsel efektlerini yapan Gradient FX şirketinin Türk patronu Olçun Tan ve ekibi, Türk yazılı basınında sadece Hürriyet Dünyası’na konuştu.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de izlenme rekorları kıran “Game of Thrones” dizisinin şu anda yayınlanmakta olan üçüncü sezonundaki görsel efektlerin bir kısmı İstanbul’da yapılıyor, hem de bir Türk şirketi olan Gradient FX tarafından.

Gradient FX aslında çok uluslu bir şirket. İstanbul’un yanı sıra Los Angeles (ABD), Vancouver (Kanada) ve Düsseldorf’ta (Almanya) da ofisleri olan şirketin kurucusu Almanya doğumlu bir Türk: Olçun Tan.

BEŞ KİŞİLİK DEV KADRO
Gradient FX’in bu dev projeye nasıl girdiğini anlatmadan önce neler yaptığından biraz bahsetmek gerek. Bu görsel sihirbazlar, demir iskelelerden oluşan bir seti görkemli bir saraya çeviriyor, serinin en önemli karakterlerinden biri olan Nikolaj Coster-Waldau’nun canlandırdığı Jaime Lannister’ın elini bir bıçak darbesiyle koparıp atabiliyor.

GRADIENT FX İŞ BAŞINDA

Bu kadar büyük işleri yapan dev kadro aslında toplamda beş kişi. İstanbul’daki ofiste dört kişi var: Fikret Cihan Çiçeker, Kerem Oğan, Yavuz Yeşil ve Cenk Tan. Bir de Çanakkale’de yaşayan ve ekibe dışarıdan destek veren Deniz Özemre var. Herkes işin farklı bir tarafını yapıyor. Bazen bir saniyelik sahne için ekibin tamamının iki hafta çalıştığı oluyor.

Tan, yaptıkları efektlerle sadece Hollywood’u Türkiye’ye getirmediklerini, Türkiye’yi de Hollywood’a götürdüklerini belirtiyor. Zira Gradient FX’in sanatçıları, efektleri yaratırken, Türkiye’deki kaynakları kullanıyor. Örneğin dizideki kilisenin tavan süslemeleri Ayasofya’dan balkon süslemeleri ise Selçuklu mimarisinden alınmış.

ARKADAŞ BİLGİSAYARLARINDAN TELEVİZYON DİZİLERİNE
Gradient FX’in hikayesini anlatabilmek için Tan’ın, Tan’ın hikayesini anlatmak için de aslen İstanbullu olan anne-babasının hikayesini anlatmak lazım. 1960’larda Türkiye’den Almanya’ya giden ilk misafir işçi ailelerinden birinin oğlu olarak Frankfurt’ta doğmuş. Çok küçük yaşlarda hayal ederek, hayallerini kağıda dökerek başlamış işe. Hatta “Hep mucit olmak isterdim” diyor.

Okul yıllarında basit yazılım projeleriyle uğraşmaya başlamış. Pek varlıklı bir aile olmadıkları için kendine ait bir bilgisayarı bile yokmuş önceleri. Arkadaşlarının bilgisayarlarında basit grafik programları yazıyormuş.

Asıl merakı ise 1988 yılında NASA’nın uzay mekiği Endeavour’ın üç boyutlu bir modelini görmesiyle ortaya çıkmış. “O zamana kadar ben bunları hep elimle çiziyordum. ‘Ben de bu teknolojiyi öğrenmeliyim’ dedim” diye anlatıyor. Daha sonra bir gün, bir Alman teknoloji devinin evlerinin karşısındaki merkez binasına gidip, “Lobinizdeki bilgisayarlarınızı kullanabilir miyim?” demiş. Önce karşı çıkmışlar, sonra “Olur” demişler.

Her gün okuldan sonra gidip bu şirketin bilgisayarlarında iki saat çalışmaya başlamış. Bu arada babası ona bir bilgisayar almış, Tan da kendisini hızla geliştirip 1998’de Almanya televizyonlarının o zamanki en büyük dizilerinden olan “HeliCops”ta üç boyutlu teknik animasyonlar yaparak sektöre adım atmış.

İNGİLTERE YOLLARI
Almanya’nın çeşitli şehirlerinde Das Werk şirketiyle önemli projeler yapmış. Bu projelerin en sonuncusu da 2001 yapımı başrolünü Jude Law’ın oynadığı “Enemy at the Gates”. Almanlarla İngilizlerin ortak çalıştığı bu filmin ardından dünyanın bu alandaki en büyük şirketlerinden biri olan Millfilm’den gelen teklifle Tan’ın İngiltere macerası başlamış.

Millfilm bünyesinde yaptığı işlerin sinema tarihine geçtiğini söylemek çok da yanlış olmaz. “Lara Croft: Tomb Raider”, Harry Potter serisinin ilk iki filmi, Oscar adayı “Black Hawk Down” gibi yapımlar bugün hala kendinden bahsettiriyor. Tan’ın da bu konuda pek mütevazı olduğu söylenemez. Örneğin “Lara Croft”la ilgili olarak, “Yaptığımızın işin kalitesi 13 yıl sonra bile hala en üst seviyede” diye konuşuyor.

HOLLYWOOD’UN DEVLERİ PEŞİNDE
“Black Hawk Down”da kullandığı yazılımların ve grafiklerin başarısı üzerine, Tan’a bu kez Hollywood’dan birçok şirketten teklif almış. İlk etapta Londra’daki yerleşik hayatını bırakıp gitmek istemese de Millfilm’in kapanmasıyla David Geffen, Jeffrey Katzenberg ve Steven Spielberg’in birlikte kurdukları DreamWorks’ün teklifini kabul etmiş.

Kaçırılan uçaklar, işitilen azarlar, dilenen özürler derken, şirketin patronu Katzenberg’le yaptığı birebir mülakatın sonucunda DreamWorks’te çalışmaya başlamış ve ABD’ye yerleşmiş.

KENDİ İŞİNİN PATRONU
Tan, 2006 yılına geldiğinde artık başkaları için çalışmaktan bıkmış ve DreamWorks’ten ayrılıp kendi şirketini kurmaya karar vermiş. Das Werk’ten arkadaşı Thomas Tannenberg’i de ikna ederek 30 yaşında kendi işinin patronu olmayı başarmış.

Gradient FX’le yaptıkları işleri saymaya ne yer yeter ne de nefes. Ancak “Kung Fu, Panda”, “The Informers”, “Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I” ve “Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II”, “Friends with Benefits”, “Cloud Atlas”, “The Man with the Iron Fists” ve “The Host” gibi birkaç filmi saymak yeterli olur.


"Harry Potter and the Deathly Hallows"daki suya dökülen bu mürekkep izleri Gradient FX'in eseri.

Ve “Game of Thrones”… 1999 yılında bir projede birlikte çalıştığı bir arkadaşı, bugün “Game of Thrones”un süpervizörlüğünü yapıyormuş. Kendisi de dizinin seyircilerinden olan Tan, üçüncü sezondan önce bu arkadaşına ulaşıp, “Biz de bu projede çalışmak istiyoruz” demiş. Önce tereddütlü bir yanıtla karşılaşsa da sonradan Tan çekimler sırasında da yardım etmeyi önermiş ve anlaşma sağlanmış.

Dizinin ABD’deki yayıncısı HBO ile görüşülmüş ve o sırada projeyi Türkiye’de yapma fikri ortaya çıkmış. Tan, “Dizinin Türkiye’de sevildiğine dair en ufak bir fikrim yoktu. Benim amacım Türkiye’de şirketi kurmak ve Los Angeles’la birlikte çalışarak şirketi büyütmekti” diyor. Şu an kendi tabiriyle bir “start-up” görünümündeler ancak yakın zamanda hem kadro hem de projeler hızla büyüyecek gibi görünüyor.

Röportaj videosu

http://webtv.hurriyet.com.tr/2/48832/0/ ... mizda.aspx
Tasarımın gヅlen yüzü… www.muratguler.net
3D Max Çalışmalarım... http://muratguler.cgarena.com/

[img width=300 height=12]http://i1081.photobucket.com/albums/j342/graffixmurat/alt-ksm.jpg[/img]
Cevapla
#2
Ynt: Dünyayı altüst eden o sihirbazlar aramızda

Gurur duydum şahsen bir türkün böyle projelerde olmasından paylaşanın da eline sağlık
Birşeyden uzak olan bir kimse, yakın olan adam kadar o şeyi göremez. ne kadar zeki olursa olsun. 
Cevapla
#3
Ynt: Dünyayı altüst eden o sihirbazlar aramızda

Çok teşekkürler Murat hocam gerçekten çok güzel böyle şeyleri duymak gurur duyduk Dodgy
Sorgulamaya başlayan bir bilgisayar kullanıcısının son durağı Linux'tur.
Cevapla
#4
Ynt: Dünyayı altüst eden o sihirbazlar aramızda

BUnlar büyük ve başarılı projeler. Türkler Gfx işinde şahlanmaya başladı. Tebrik ediyorum.  Alkiss Alkiss Alkiss
Cevapla
#5
Ynt: Dünyayı altüst eden o sihirbazlar aramızda

Allah kazançlarını bol etsin.Çok büyük emekler var....
En ağır işçi benim, gün 24 saat seni düşünüyorum....

:)
Cevapla
#6
In response to the man talking about iso 9001 pdf romana, iso 8601 converter python, cybersecurity news sites, iso 9000 pdf gratuit, iso 31000 pdf español, iso 13485 training material, iso 27001 lead auditor exam questions and answers pdf, I highly suggest this ISO 15500-10:2015-Road vehicles Compressed natural gas (CNG) fuel system components best ISO standards site alongside all iso 13485 training requirements, iso 9001 pdf indonesia, information security management systems lead auditor (irca), iso 27000 series of standards, iso 90003, iso/iec 24712 download, iso 9001 certification uk, look at this ISO 25745-3:2015-Energy performance of lifts, escalators and moving walks excellent ISO accreditation tips as well as cybersecurity companies manchester, information technology service management certification, iso 27001 pdf 2020, what is the difference between iso 9000 and 9001, iso 13485 training ppt, iso 27701 gap analysis checklist, cybersecurity news uk, try this ISO 20109:2016-Simultaneous interpreting Equipment Requirements top rated ISO converter details for iso 27001 accreditation check, information technology service management (itsm) software tool, nbr iso 14001 pdf download, iso 27002 pdf 2019, iso 27001 pdf 2020, iso 27000 pdf español, iso 27001 standard 2013 pdf, Also don't forget this SIST EN 13441:2002-Biotechnology-Laboratories for research, development and analysis-Guidance on containment of genetically modified plants cool ISO standards details not to mention iso 27701 training in india, iso 27002 pdf español, iso 27001 pdf 2013, iso 90003 que es, iso 9001 accreditation bodies, cybersecurity companies in canada, iso 45001 lead auditor course online, look at this EN 17092-3:2020-Protective garments for motorcycle riders-Part 3: Class AA garments-Requirements top rated ISO certification tips for iso 90001 requirements, ISO/TR 11633-2:2021 Health informatics -- Information security management for remote maintenance of medical devices and medical information systems, iso 9001 standard download, not to mention this IEC 62197-1:2006-Connectors for electronic equipment-Quality assessment requirements-Part 1: Generic specification new ISO converter details alongside all iso 9001 pdf standard, iso 9001 standards uk, iso 13485 training material, information technology service management certification, iso 9000 and 9001 ppt, iso 9000 vs 9001 vs 9002, iso 9001 standard, look at this ISO/IEC 13213:1994-Information technology Microprocessor systems Control and Status Registers (CSR) Architecture for microcomputer buses high rated ISO converter info on top of iso 90001 version 2015 pdf, iso 27000 pdf deutsch download, iso 27001 standards consist of, iso 9001 pdf español, iso 14000 standards in its manufacturing plants, iso 27000 series of standards, cybersecurity companies singapore, try this SIST EN ISO 16486-5:2021-Plastics piping systems for the supply of gaseous fuels-Unplasticized polyamide (PA-U) piping systems with fusion jointing and mechanical jointing-Part 5: Fitness for purpose of the system (ISO 16486-5:2021) new ISO standards info for iso 27002 annex a pdf, iso 27001 lead auditor salary uk, cybersecurity news, iso 27000 series certification, iso 14000 quality standard is related with mcq, iso 13485 summary, iso 9001 pdf español, Also don't forget this ISO/IEC 11889-3:2009-Information technology Trusted Platform Module useful ISO requirements site and don't forget iso 27001 accreditation, iso 14001 pdf indonesia, iso 19011 guidelines for auditing management systems pdf, iso 45001 lead auditor course qatar, iso 8601 date example java, iso 90001 adalah, iso 90001 version 2015 pdf, look at this ISO 3430:1976-Sodium fluoride primarily used for the production of aluminium Determination of silica content Reduced molybdosilicate spectrophotometric method new ISO certification info for what is the iso 31000, iso 27701 checklist excel, iso 90001 pdf, See More Awesome Massage Analysis 81a30e1
Cevapla
#7
What are the primary benefits of Autonomous Mobile Robots?

1. Greater Flexibility
Autonomous Mobile Robots exhibit flexibility and agility automation, as they are dependent on their own cameras and sensors to operate. Instead of following fixed routes, Autonomous Mobile Robots are able to dynamically create their own efficient routes between Point A to Point B within a facility, helping them to avoid obstructions. Autonomous Mobile Robots can be quickly switched to perform additional tasks, as opposed to other automation systems that take more time and effort. Check out this Mobile Robot info for more.

2. Security is of utmost importance.
Autonomous Mobile Robots are jammed to the gills with sensors and cameras. They allow the Autonomous Mobile Robots to understand and interpret their surroundings. This lets them move efficiently within a space and not have to come into contact with objects, people infrastructure, or any other obstructions. In contrast, machines operated by human operators like forklifts don't have the same safety features and ultimately depend on human input. Autonomous Mobile Robots are more secure than human operators. Human operators can be disoriented or tired which can lead to an accident. Autonomous Mobile Robots are ideal for tasks that are repeated often, which eliminates human error and greatly increases safety.

3. Rapid Implementation
Autonomous Mobile Robots can be implemented within an operation in about four to six weeks dependent on the particulars of the project. The software for picking and warehouse execution software Autonomous Mobile Robots will have to be integrated with are crucial. Even at the highest end the system is still a short time in comparison to other technologies. A goods-to-person system (G2P) could take a full year to put into place.

4. Scalability
Autonomous Mobile Robots are able to be installed within an organization in a simple manner. They can be implemented using a modular deployment method, starting with a few units and adding more as you require. This will help you reduce the cost of an initial cost because instead of purchasing a large amount of Autonomous Mobile Robots in one go, you are able to start with two or three and then add to your fleet over time. Modular deployment allows you to free up capital for other initiatives, while you analyze and plan the next actions.

5. Moving between facilities is simple and easy.
Because they realize that automation is coming in the in the near future, some businesses might be hesitant to invest in automation options. This is understandable. A new system may not be required for 2 years, so why would you need to implement it? Autonomous Mobile Robots may be useful in such situations to bridge the gap. Autonomous Mobile Robots are able to be deployed quickly and moved around between facilities. This allows for automation to occur even in the short term. In addition to operations expecting a near-term move the Autonomous Mobile Robot can benefit companies setting up a temporary holiday operation.
Cevapla


Konuyu Paylaş: 


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
© Powered By MyBB, © 2002-2015 MyBB Group.