Merhaba Ziyaretçi!

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ETABS mı Sap2000 mi ?
#1
Arkadaşlar bu programlar hakkında bilgisi olan veya kullananlar hangi programın daha stabil ve basit olduğunu söyleyebilirler mi ve önerebilecekleri eğitim kursu var mı adana veya istanbulda ?
I must have faith in who I am...
Cevapla
#2
Etabs ve Sap2000 genel anlamda paket programlara nazaran kolay ve hemen öğrenilebilecek programlar değildir. Yapı Statiği, Betonarme, Malzeme, Çelik Yapılar gibi mühendislik konuları yanında Sonlu Elemanlar Metodu'na hakimiyet gerektirir. Sap2000 de her türlü sistemin analizini yapabilirken, Etabs genel olarak betonarme yapılar üzerine yoğunlaşır. İkisi de CSI tarafından geliştirilen yazılımlar olmalarından mütevellit Sonlu Elemanlar Metoduna göre analiz yaparlar. Sap2000 sonsuz bir kuyu, Etabs ise daha spesifik bir programdır. Sap2000 kullanıcıya topyekün savaş açmayı ilke edinirken, :) Etabs daha kullanıcı dostu, öğrenmesi nispeten daha basit ve daha güzel bir kullanıcı arayüzüne sahiptir.

Kısaca ikisinin de avantajları vardır. Ama geliştiricileri ikisinin de CSI olduğu için mantık aynıdır. Etabs'ın tüm güzelliklerine rağmen ben Sap2000'den başlanması taraftarı olurdum. Zira Sap2000 öğrenilirse, Etabs zaten kavranabilir. Bunun yanısıra Sap2000 mühendislik konuları ile birlikte kavranırsa, her türlü paket program da 1 haftalık bir çalışma sonrasında rahatlıkla öğrenilebilir. Bundan sonrası hata varsa bunun kontrol süreçleri ve daha güvenli yapılar dizayn etme şeklinde devam eder.

Ayrıca Sap2000 tamamen bir hesap-analiz programıdır.Analizleri yaptıktan sonra çıkıp da sana paftasını çizmez. Çıkan analiz sonuçlarında Moment-kesme diyagramlarına göre yapının dizaynını yapmak istersen, Microsoft Excel ve pek tabii Autocad'e de hakim olman gerekir.
Cevapla
#3
Teşekkürler yorum için Office ve Autocad programlarına hakimiyetim var İnş. Mühendisiyim zaten yüksek lisans yapıp yurt dışına gitmek gibi bir planım var amacım statiği tam anlamıyla kavramak. Dediğiniz gibi sap2000 ile başlıcam sanırım şimdilik elde hesaplama yapma üzerine yoğunlaşıyorum programa ise yavaş yavaş giriş yapmak istiyorum.
I must have faith in who I am...
Cevapla
#4
Sap2000 güzelliklerinden biri de budur işte, 2 boyuttaki sistemlerin analizlerini yaparken bir yandan sap2000'de bu sistemi modellerseniz sonuçlarınızı en hızlı şekilde kontrol edebilirsiniz. Özellikle Yapı Statiği gibi derslerde, elle yaptığınız hesaplar sonucunda çizdiğiniz diyagramları sap2000'in çıkardığı diyagramları ile kontrol ederek varsa hatalarını görebilir, hatanız yoksa bile sap2000 in çalışma prensibi konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Bu da daha sonrasında daha karmaşık sistemlerin çözümü konusunda size yol gösterir.

Kaçıncı sınıf öğrencisi olduğunuzu bilmiyorum yalnız; Yapı Mühendisliği, Deprem Mühendisliği gibi dallarda kendinizi ilerletmek istiyorsanız, ders olarak da 4. sınıf dersleri olan -kimi okullarda seçmeli, kimi okullarda zorunlu- Deprem Mühendisliğine Giriş, Betonarme Proje, Yapı Dinamiği, Sonlu Elemanlar Metodu gibi dersleri almanızı öneririm. O sınıfta olan öğrenciler "şu ders nispeten daha kolay olur." diye düşünüp hayatlarında aslında ilerlemek istemedikleri dallardaki dersleri seçerek hata yapıyorlar ve daha sonra aslında yukarıda saydığım derslere ait konuları bir şekilde öğrenmek zorunda kalıyorlar. Ve meslek hayatına atıldıktan sonra farkedeceksiniz ki; stajyerken sorduğunuz sorulara rahatlıkla cevap bulabiliyorken, mesleğe atıldıktan sonra böyle bir şansınız olmayacak. O sebeple, nispeten işleri sıkı tutup, okul hayatınızda bu derslere ve 2007 Deprem Yönetmeliği'ne hakim olmanızı tavsiye ederim. Yönetmelikler meslek hayatınızda sizin herşeyiniz olacak ve bir şekilde öğrenmek zorunda kalacaksınız. Şimdiden roman okur gibi okumakta yarar var. :)

Kolaylıklar, iyi çalışmalar dilerim.
Cevapla
#5
Tavsiyeniz için teşekkürler yalnız 2 yil önce okulu bitirdim :) bitirme projemi statik üzerine almistim yüksek lisans yapıp yurtdışında calismaya karar verdim benim içinde süpriz bi karar oldu bu gerci:) evrensel kabul gören 1 2 Program öğrenip o şekilde gitmek istiyorum yüksek lisansı da yapı mühendisliği veya ulaşım üzerine yapmak istiyorum ancak çevremdeki çoğu insan statigi öğrenip yüksek lisansı restorasyon üzerine yapmamı tavsiye ediyor. Sebebi ise tarihi yapıların statik hesaplarının pek bilinmediği ve bilen insanların sayılarının ise az olduğu.

Bu konuda nasıl bi öneriniz olabilir.
Cevapla


Konuyu Paylaş: 


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
© Powered By MyBB, © 2002-2015 MyBB Group.