Merhaba Ziyaretçi!

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Freelance İşler Hakkında Genel Bilgi
#1
Question 
Selamun aleyküm arkadaşlar, hocalarım, kardeşlerim...
  Bir kişi freelance modelleme,render,.... vb. gibi hizmetler vermesi için nelere dikkat etmelidir?
Bu konu için tartışma başlatayım. Eğer genel olarak bu tartışma tutarsa bunu başlık şeklinde bir uyarı gibi koysak nasıl olur?
 Çünkü piyasada o kadar afedersiniz DOLANDIRICI insanlar var ki maalesef herkes bunun tuzağına öyle ya da böyle bir şekilde düşüyor.
Bunun olmaması için FREELANCE çalışan hocalarım,arkadaşlarım ve kardeşlerimden tavsiyeler neler olur? (Siz yazın copy paste yapmayın çünkü bilgiyi siz oluşturacaksınız.)
Hem böylelikle bu sektörde artık insanların uyanması lazım. İnsanlar o kadar sömürülüyor ki değerinde işler yapamıyor, vaz geçiyor...
Cevapla
#2
@serdartncl'i sahneye davet ediyorum...
Cevapla
#3
kardeşim konuya şöyle gireyim... 3d sektöründe freelance çalışacam ve para kazanacam diyosan kusura bakma ama unut... ben 2 yıldır freelance olarak çalışıyorum ve inan aylık kazancım 1500 tl yi geçmedi ki bu 1500 tl de bir ay hiç iş yokken bir ay var gibi aralıklarla oluyo... hele çevren ve büyük biyerlerde tanıdığın yoksa iş alman daha da zorlaşıyor işi alsan dahi "yap görelim edelim" gibisinden vaatlerde paranında üstüne yatmaları cabası... malesef bu sektörde arkan sağlam olmadığı sürece freelance çalışmak çok çok zor... bilgin varsa bi mimarlık bürosunda çalış senin için daha sağlıklı ve takıntısız bir hayat olacaktır... şahsen bende yakın zamanda bırakmak için bi kaç yer arıyorum... en azından kafan rahat olur
Cevapla
#4
Yok hocam şimdi mimarlık ofisi açmayı planlıyorum. Benim için sıkıntı yok ama büroya girildiğinde ise şöyle bir sıkıntı olacaktır. Yaptırırlar çok güzel renderları üzerinden geçinir güzel bir şekilde olan yine 3d render ve bu işle uğraşanlara oluyor. Şu konuda hak verebilirim. İşi kendiniz kovalamanız gerekmekte. Üzerine yatmalardan hiç bahsetmiyorum bile. Düşünüyorum eğer para biriktirip bu sektörde farklı adımlar atmak istiyorum. Çünkü bu iş sadece size verilenle kalmıyor. Bir render işi oluyor. Adamı uğraştır dur. Adam ayda 1500 Tl kazanırken kendi yiyeceği 50.000 Tl'den bahsetmez. Bence komisyonlu çalışmayı öneririm eğer mimarlık ofisinde render alacaksanız. Düşünsenize bir render tutarı 1500 Tl siz onlarca yüzlerce alıyorsunuz ama aldığınız toplam para 1500 ama adam ofisi açan ordan kırıyor.Ha şu da bir gerçek sürekli iş olmama durumu. Şundan da bahsedeyim. Bize bir iş gelmişti bu şekilde adamlara dedik ki abi biz 4-5 bin Tl ye bu işi yaparız. Çok buldular ne hikmetse. Sonra piyasa araştırması yaptılar. 50.000 Tl animasyonlar hariç demişler. Böylelikle ne bize ne de onlara yaptırdılar. Lumion da kazınıp durdular kendileri. :)
Cevapla
#5
Serdara sonuna kadar katılıyorum. 2 Senedir Freelance çalışyorum. Eğer işi sen almıyorsan başkasının aldığı işten otlanıyorsan yandın zaten. Sen birşeyler yapıyorum sanarken atı alan üsküdarı geçiyor tamamen zaman kaybı. Kendimden örnek vereyim şu an mesela bıraktım Freelance çalışmayı iş arıyorum. Freelance çok üst segmentte artık piyasada kendini kabul ettirmiş adamların yapabileceği birşey. Çevre birkere en önemlisi doğru insanlarla ilişki kurdun mu yaparsın ama bugün değil en sağlıklısı bir ajansta bu işe başlamak sonra meslekte olgunlaştığında zaten iş sana kendi ayağıyla gelir.

Meselenin ikinci boyutu ise diyelim ki Freelance bir iş aldın proje bazlı çalışıyorsun. Sözleşmeni yapacaksın mutlaka söz uçar yazı kalır ve bir standardın olacak herkese de iş yapmayacaksın. Para kazanacam diye 10 liraya 5 kare render alanlar gibi yapmayacaksın. Ama yapanlar var malesef o arkadaşları da anlayışla karşılıyorum..
3dcapsule.tv / hhgemalmaz.cgarena.com / facebook.com/hhgemalmaz
Ankara'da İş Arıyorum.
Cevapla
#6
Halid abi söylediklerine tamamen katılıyorum.Söz uçar yazı kalır kesinlikle sözleşmenin yapılması lazım. Birde herkese iş yapmamak da doğrudur :) .
Cevapla


Konuyu Paylaş: 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  FREELANCE 3D MAX MİMARİ GÖRSELLEŞTİRME VE ANİMASYON gulhanbastan06 0 48 08-04-2018, Saat: 11:08
Son Yorum: gulhanbastan06
  3D Mimari Görselleştirme Freelance veya düzenli iş arıyorum. ysmnn 0 94 24-03-2018, Saat: 19:22
Son Yorum: ysmnn
  Freelance 3d Mimari Görselleştirme ve Animasyon gulhanbastan06 2 763 30-01-2018, Saat: 11:48
Son Yorum: mimariss
Star FREELANCE 3D MAX MİMARİ GÖRSELLEŞTİRME VE ANİMASYON gulhanbastan06 1 134 22-12-2017, Saat: 18:46
Son Yorum: SİNANSOYLU
  Freelance 3d max mimari görselleştirme ve animasyon gulhanbastan06 0 243 06-11-2017, Saat: 12:07
Son Yorum: gulhanbastan06

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
© Powered By MyBB, © 2002-2015 MyBB Group.