Merhaba Ziyaretçi!

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HASAN BAJRAMOVIC İLE RÖPORTAJ
#1
HASAN BAJRAMOVIC - 3D ARTİST
CG STUDYO:Her şeyden önce, bizimle röportaj yapmayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.Klasik soruyla başlayalım: lütfen kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
HASAN BAJRAMOVIC: Adım Hasan Bajramovic ve Bosna Hersek'te yaşayan bir CG sanatçısıyım. Kış mevsiminden ve soğuktan nefret ederim tam bir ilkbahar insanıyım.  
Animasyon filmleri ve film adına güzel ne varsa seyretmeyi severim. Hiphop ve rock müzik dinleyerek büyüdüm. Boş vakitlerimin çoğunu Z-brushta sculpt yaparak değerlendiriyorum.Ayrıca; diğer insanların çalışmalarını takip ediyorum. Ayrıca; biraz boş vakit bulunca da Battlefield 4'te kapışmayı seviyorum.


CG STUDYO: 3D işine ilk olarak nasıl başladınız ve nasıl bu kadar geliştirdiniz?
HASAN BAJRAMOVIC:Burada,Bosna'da, hukuk öğrencisiydim ve bir gün bu işi istemediğimi farkettim.Sınavları ve dersleri ekmeye başladım ve sonunda da bıraktım.Farklı bir şeyler yapmalıydım. Bilgisayarlara her zaman bir tutkum vardı ve oyunların hastasıydım ve bu yüzden, ne yapacağım konusunda seçim yapmam zor olmadı. Bu mükemmel sektörün bir parçası olmam gerektiğini biliyordum.Ailem bana sonuna kadar destek oldu bu konuda.Onların desteği olmasa asla başaramazdım. Ve elbette şimdi de eşimin desteği var.Bu işe ilk başladığımda internette bu kadar kaynak yoktu.Bu yüzden de epey zor oldu başlangıç aşaması.Sanırım diğer herhangi bir meslekte ya da uzmanlıkta da durum aynı: İstikrarlı olmalı ve yapabileceğinizin en iyisini yapmalısınız. Sürekli pratik yapmalı ve her gün yeni şeyler öğrenmeye açık olmasınız.Bence, profesyonelleri amatörlerden ayıran en önemli şey budur.CG STUDYO: Gördüğümüz kadarı ile asıl uzmanlık ve ilgi alanınız organik modelleme.Bunun özel bir sebebi var mı yoksa kendiliğinden o yöne mi gitti yeteneğiniz?
HASAN BAJRAMOVIC: Gerçekten karakter modellemeyi seviyorum ve çok zor bir modelleme dalı olduğunu düşünüyorum. Her zaman zorlu geliyor bana ve sanırım bu yüzden bu kadar seviyorum karakter modellemeyi. Mimari modellemeler de yaptım. Hatta kendi arabamı bile modelledim bir aralar. Sanırım, hepimiz bir yerlerden başlamalıyız.Şu anda bile bir sürü farklı müşteri için farklı modeller üzerinde çalışıyorum.CG STUDYO: Bir rendera kadarki iş akışınız nedir acaba?
HASAN BAJRAMOVIC:İşe her zaman çok sayıda referans resim bularak başlarım. Kafamda, oluşturmak istediğimi sahneyi hayal ederim. Sonra tabi ki Z brush ı açarım.Her zaman en basit şekilde başlamayı tercih ederim. ANATOMİ nin doğru olması en büyük önceliktir benim için. Sonra sıra detayları oluşturmaya gelirim.Bu aşamada sık sık Zbrush ve Maya ya da 3ds max- arasında geçiş yaparım. Modelin temiz olması için gereken düzenlemeleri yaparım. Bu işlemler bittikten sonra Photoshop'ta, Zbrush'ta ya da Mari programında kaplama oluşturmaya başlarım. Render aşamasında ise, ışık ayarlarıyla çok fazla oynarım ve model için en doğru ışıklandırmayı yakalayana kadar çok fazla test render alırım.CG STUDYO: Bu muhteşem sanat eserlerinizi yaratmak için hangi programları kullanıyorsunuz?
HASAN BAJRAMOVIC: Tüm sculptinglerim için Zbrush programını kullanıyorum.İhtiyaç olunca 3ds max ve Maya'yı da kullanabiliyorum. Render motoru olarak V-RAY ve ARNOLD programlarını kullanıyorum. Kaplama hazırlamak için ise; Zbrush, Photoshop ve Mari programlarını.
CG STUDYO: Sahnelerinizdeki modeller her zaman tamami ile size mi ait yoksa hazır model kullanır mısınız?
HASAN BAJRAMOVIC:Evet, her zaman kendi modellerimi kullanırım. Sadece; ağaç-çim gibi modelleri hazır kullanıyorum eğer karmaşık bir sahne üzerinde çalışıyor isem. Ama işe karakter modellemeye geldiğinde; her zaman kendi modellerimi kullanırım sahnelerimde.CG STUDYORender sonrası Photoshop ya da benzeri programlar ile düzenleme yapmak sizce gerekli mi? 
HASAN BAJRAMOVIC: Aslında değil ama ben yine de şiddetle tavsite ediyorum sahnenin son halinin çok daha iyi görünmesi için. Photoshop'ta farklı ışıklandırma varyasyonları oluşturmak, bunu 3d programında yapıp bir yarım saati daha render süresine eklemekten çok daha kolay bence  CG STUDYO: Bir karakterinizin modellenmesinden, renderın bitmesi aşamasına kadar geçen süre ne kadar oluyor ortalama olarak?
HASAN BAJRAMOVIC: Modele göre değişir ama ortalama olarak söylemek gerekirse; 1-2 hafta arası.

CG STUDYO: Dünyadaki CG sektörü hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu sektör artık bir meslek olarak kabul görüyor mu yoksa hala bazı insanlar tarafından boş vakit değerlendirme aktivitesi olarak mı görülüyor?  
 HASAN BAJRAMOVIC:Bence artık, insanların para kazanmak için yaptığı herhangi bir meslekten farkı yok. Eğer yaptığınız işi seviyorsanız daha da iyi  
Bence bu sektör, her geçen gün daha da hayatın bir parçası haline geliyor. Bu yakınlarda piyasaya çıkan bilgisayar oyunlarına bakarsanız bunu rahatlıkla görebilirsiniz.


CG STUDYO: Bu işte başarılı olmanın şartları nedir sizce?
HASAN BAJRAMOVIC:Çok çalışmak ve bolca pratik yapmak. Tabii; sağlık her şeyden önce gelir ve bu yüzden de dikkat etmelisiniz. Kendinizi eleştirmeyi öğrenin ve diğer insanlardan gelen yapıcı eleştirilere kulak verin her zaman. İlk başta yapıcı eleştiriler faydalı gibi görünmeyebilir ve moralinizi bozabilir ama bana güvenin,ilerleyen zamanlarda bu eleştirilere acayip önem vereceksiniz.


CG STUDYO: Eğer sizden 3d bilginizi, ders olarak paylaşmasınızı isteselerdi paylaşır mıydınız? Örneğin: CG STUDYO ;)
HASAN BAJRAMOVIC:Kesinlikle paylaşırım. Bildiklerimi paylaşmakta hiç bir sakınca görmüyorum. Sadece boş vakit bulmakta zorlanıyorum.Ama bir şekilde hallederim elbette.
CG STUDYO: Modelleme ve kaplama aşamasında sizi motive eden unsurlar nelerdir acaba?
HASAN BAJRAMOVIC:Dünyadaki diğer sanatçıların harika çalışmaları elbette.


CG STUDYO: Hangi web adreslerini sıklıkla ziyaret edersiniz ve nedeni?
HASAN BAJRAMOVIC: CGHUB en çok ziyaret ettiğim sitedir kesinlikle.İnanılmaz sanat çalışmaları var o sitede.Ayrıca: CG SOCIETY'nin aktif üyesiyim.İnanılmaz başarılı sanatçıların olduğu bir site. Ziyaret ettiğim bir diğer site ise; CGFeedback. Çok fazla üyesi yok ama en güçlü 3D topluluklarından biri kesinlikle.CG STUDYO: : Türkiye'deki CG sektörü hakkında bir bilginiz var mı ya da görüştüğünüz bir sanatçı var mı?
HASAN BAJRAMOVIC: Evet, bir kaç arkadaşım var oradan. ROBOTIKA filminde Coşku Özdemir ile çalışmıştım.İnanılmaz ekipi olan inanılmaz bir sanatçı.


CG STUDYO: : Peki Türkiye'deki CG sektörü hakkında ne düşünüyorsunuz?
HASAN BAJRAMOVIC: Bence yavaş yavaş genişliyor ve sonunda Türkiye'den baya iş çıkacak gibi dünya çapında...


CG STUDYO: : Sizce biz Türk CG fanları, Türkiye'de CG sektörünü geliştirmek için neler yapmalıyız?
HASAN BAJRAMOVIC: Gerçekten bu sorunun cevabını bilmiyorum.Ben bile hala burada yani Bosna'da nasıl geliştirileceğini bilmiyorum.


CG STUDYO: : Türkiye'deki CG sektörü hakkında bir bilginiz var mı ya da görüştüğünüz bir sanatçı var mı?
HASAN BAJRAMOVIC: Evet, bir kaç arkadaşım var oradan. ROBOTIKA filminde Coşku Özdemir ile çalışmıştım.İnanılmaz ekipi olan inanılmaz bir sanatçı.


CG STUDYO: Tekrar bu güzel ve faydalı röportaj için size çok teşekkür ediyoruz ve bundan sonrası için size başarılar diliyorum...

HASAN BAJRAMOVIC: Ben de aynı dileklerimi sunuyorum size   Tüm CG STUDYO ailesine iyi yıllar diliyorum!
 

Sanatçıya ait sayfalar

http://www.hasanbajramovic.com/
Röportajı Yapan: İnan ArslanHASAN BAJRAMOVIC 'iN ÇALIŞMALARINDAN ÖRNEKLER


Cevapla
#2
Çok güzel bir röportaj hocam teşekkürler.
Cevapla
#3
Bende İnan Arslan'a bu güzel röportajı bizim adımıza yaptığı için çok teşekkür ediyorum. Bu üstadlardan ilham almak lazım..  Clap
Cevapla
#4
Yayında ve yapımda emeği geçen herkese teşekkür ederiz.
Sorgulamaya başlayan bir bilgisayar kullanıcısının son durağı Linux'tur.
Cevapla
#5
Bu güzel roportaj için öncelikle Hasan Bey'e ardından CGSTUDYO ekibine teşekkür ederim :)
-Basit yaşa, zeki ol.

Facebook: facebook.com/salihgocmn
Behance: http://www.behance.net/salihgocmen
Web: http://www.salihgocmen.com

Cevapla
#6
Harika çalışmalar. Röportaj da emeği geçen herkese teşekkürler.
Cevapla
#7
emeği geçen herkeze teşekürler faydalı bir röportaj olmuş
Cevapla
#8
Harika bir röportaj olmuş ilham verici gerçekten.Emeğinize sağlık.
Cevapla
#9
Çok muhteşem eserleri varmış bayram abimizin eline sağlık valla.
Cevapla
#10
tek tek satır satır okudum teşekkürler gerçekten güzel bir ropörtaj olmuş
Süvari ata hükmederse ahire götürür. At süvariye hükmederse ahıra götürür...
Cevapla


Konuyu Paylaş: 


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
© Powered By MyBB, © 2002-2015 MyBB Group.