Merhaba Ziyaretçi!

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İnşaat Mühendisliği mi Mimarlık mı?
#1
Esselemu aleyküm, arkadaşlar.Konu başlığından da anlaşılacağı üzere meselemiz üniversite tercihleriyle ilgili.Bir arkadaşımın isteği üzerine bu konuyu açıyorum ve öncelikle mimar ve mühendis arkadaşlardan ve diğer tüm dostlardan bu konuyla ilgili fikirlerini rica ediyorum.Hepinize şimdiden teşekkürler.Gelelim meseleye, şimdi bu arkadaş ya mimarlık ya da inşaat mühendisliği istiyor fakat şöyle bir fikirsizliği var: sıralaması 50 bin küsür ve buna yakın İnş. Müh. leri var fakat kendisi mimarlığın daha önü açık, iş bulunabilir ve karlı gördüğünden sıralamada 65 binle alan mimarlığı istiyor.Peki ya siz ne dersiniz?
Cevapla
#2
Bir de mimarlıkta çok iyi üniversiteler hariç üniversiteler arasında çok büyük bir fark var mı? Mesela 40 binle alan üniversiteyle 65 binle alan arasında çok büyük farklar var mıdır?
memoli19, post: 89318, member: 7608 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Esselemu aleyküm, arkadaşlar.Konu başlığından da anlaşılacağı üzere meselemiz üniversite tercihleriyle ilgili.Bir arkadaşımın isteği üzerine bu konuyu açıyorum ve öncelikle mimar ve mühendis arkadaşlardan ve diğer tüm dostlardan bu konuyla ilgili fikirlerini rica ediyorum.Hepinize şimdiden teşekkürler.Gelelim meseleye, şimdi bu arkadaş ya mimarlık ya da inşaat mühendisliği istiyor fakat şöyle bir fikirsizliği var: sıralaması 50 bin küsür ve buna yakın İnş. Müh. leri var fakat kendisi mimarlığın daha önü açık, iş bulunabilir ve karlı gördüğünden sıralamada 65 binle alan mimarlığı istiyor.Peki ya siz ne dersiniz?
Cevapla
#3
inşaat mühendisliğini tercih edecekse YTÜ Yıldız Teknik Üniversitesini tercih etsin. Türkiyede inşaat mühendisliğinde en iyi üni bu Mezun olduğunda çok faydasını görecektir.
Teknik üniversite mezunlarına daha fazla öncelik tanınacaktır.
http://www.blenderturkey.com
Birşeyden uzak olan bir kimse, yakın olan adam kadar o şeyi göremez. ne kadar zeki olursa olsun. 
Cevapla
#4
Sanırım bu soruya inşaat mühendisleri, mimarlık diye mimarlarda , inşaat mühendisliği diye cevap verecek. Bence hangisini seviyosa onu yapsın. İlerideki iş hacmini önemsemeye gerek yok. Sınırlarımız kendi çizdiğimiz kadardır diye düşünüyorum ben.
Cevapla
#5
Mimarım ve çok isteyerek bu bölümü kazanıp okumuştum şimdi mi kırgınlık ve hayal kırıklığı diyebilirim. Size en iyi fikri şu yazı verebilir mimarlık hakkında....
http://www.arkitera.com/kose-yazisi/37
Cevapla
#6
Hocam öncelikle arkadaşının kendisi için hayırlı olan bölümü kazanmasını temenni ediyorum. Sorunuza gelecek olursak, Orhan hocamızında belirttiği üzere arkadaşınızın eğilimlerinin ne yönde olduğu önemlidir. İş sahası yönünden %90 aynı sektörde faaliyet gösteren mesleklerdir. Aradaki en büyük fark birisi estetik tasarım diğeri statik tasarım bazlıdır. Arkadaşınız mimarlığı seçer sonra çizim tasarım zor gelir neden bölümü seçtim diye düşünür, keza inşaat mühendisliğini seçer bu hesaplarla ne işim var şantiye veya ofis benim neyime diyebilir. Mimarlık mesleğinin albenisi doğal olarak inşaat mühendisliğine göre yüksektir. Ama aynı yıl mezun anadolu coğrafyasında mezun inşaat mühendisi meslektaşımda var mimarda, içlerinde 4 bin alan inşaat mühendisi olanda var 3 bin alan mimar da var. Tam tersi ücretlerde alanlar var. İş bulamam kaygısı olmasın . Kendine güvenen her inşaat mühendisi ve mimar için çok iş var merak etmeyin. Genel olarak size tavsiyem aşağıdaki maddeler olacaktir.
-Kişinin mesleki eğilimleri
-Kendisini geliştirme kabiliyeti
-Mezun olduktan sonra yapmak istediği şey

Sakın çevresinin telkinlerini direkt olarak benimseyip tercih yapmasın, kendi zihninde uzun uzun irdelesin. Gitsin düşündüğü üniversitenin bölümlerdeki kişilerden bilgi alsın. Yoksa sonra pişman olma ihtimali yüksek olur. Son olarak çevremdeki inşaat mühendisi ve mimar arkadaşlarımın okul hayatı anlatımlarından fark ettiğim şey mimarlık bölümünün daha ağır bir eğitiminin olduğudur. Allah yardımcısı olsun.
Derdi dünya olanın dünya kadar derdi olur. Yunus Emre
Cevapla
#7
Atatürk Üniversitesi nde inşaat mühendisliğini bu sene bitiriyorum (yaz okulundan sonra) 2011 yılından beri de bulunduğum şehirde inşaat sektöründe çalışıyorum.İlk başta iş öğretin para istemiyorum diye girmiştim çalıştığım yere daha sonra dersler ağırlaşınca çıkmak istedim ama patron bırakmadı maaşlı personel yaptı :) Bölümü severek bitirdim ama piyasa da şunu gördüm ki hem mimarlar hem inşaat mühendisleri kendi kendilerini bitiriyorlar.Devlet dairesindeki mimar ve mühendisler desen ayrı bi alem zaten hiç değinmicem memur mühendislere..
Arkadaş Üniversite faktörü olduğunu belirtmiş ben şahsen öyle düşünmüyorum eğitim konusunda belki vardır farkları ama diğer ünilerde okuyan arkadaşlarımda var bir araya geldiğimizde değerlendirmeler yapıyorduk çok ta farklı birşey olmadığını gördük.Ama piyasa olayı bambaşka uygulama olayı bambaşka oluyor.
Bu dönem mezun olan arkadaşlarım da var daha İmar durumu Aplikasyon nedir bilmiyorlar.1 ay öncesine kadar bitirdiklerinde ne iş yapacaklarını bilmiyorlardı.
Özetlemek gerekirse ister mimarlık ister mühendislik tercih etsin mutlaka okurken piyasada dolaşsın.Ben yeri geldi kalıp çaktım yeri geldi demir bağladım amelelik yaptım yani deyim yerindeyse zaten bize de yakıştırdıkları o :D ama inanın çok faydası oluyor inşaattaki ustalarla bir arada durmanın.
Not: İnşaat mühendisi veya mimar olacağını söylersen bildiklerini gizlerler senden bazı ustalar :)
Cevapla
#8
anestetic hocam dediklerinize aynen katılıyorum, ayrıca bende Atatürk üniversitesi 2007 mezunuyum :) doçentler hepsi profesör olmuş Clap hey gidi günler
Derdi dünya olanın dünya kadar derdi olur. Yunus Emre
Cevapla
#9
ömeryvz, post: 89339, member: 581 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:anestetic hocam dediklerinize aynen katılıyorum, ayrıca bende Atatürk üniversitesi 2007 mezunuyum :) doçentler hepsi profesör olmuş Clap hey gidi günler
konu dışı olacak ama ozaman size bi müjde vereyim Rüstem Hocayı Hınıs'a sürmüşler saltanatına son verdiler :D ayrıca yrdoçl ar bile prof oldu hocam çok şey değişti değişiyor :)
Cevapla
#10
Tasarım yapıp hayata geçirmek istiyorsan Mimarlık seçmelisin. Var olan tasarımın üzerinde çalışmak istiyorsan mühendislik okumalısın.
Hangi tarafta olacağına karar verip ondan sonra detaylı araştırmalara girebilirsin.
Cevapla


Konuyu Paylaş: 


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
© Powered By MyBB, © 2002-2015 MyBB Group.