Merhaba Ziyaretçi!

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İşe Başlasam mı?
#1
Merhabalar, bir süre evden, proje bazlı 3D çalışmalar yaptım. Tabiiki evde sürekli bilgisayar başında oturan biri göze batıyor :) Babamın tavsiyesi ile Shell isimli petrol firmasında kasiyer olarak başladım bu ayın 1'inde. 1 haftalık deneme süresi denildi ve 1 hafta sonunda şirket işimi beğenirse 1 yıl boyunca ayrılmamak şartı ile çalışmak istiyor musun diye soracak.

1 yıl olması beni korkutuyor aslında. Müdür de babamın arkadaşı olduğundan 5-6 ay sonra ayrılacağım deyip babamı utandırmak da istemiyorum.

3D çizim yapmayı ve bu alanda çalışmayı gerçekten çok istiyorum. Fakat Ankara'da başvurduğum firmalar biz sizi ararız deyip geçiştiriyor. Üniversite eğitimimin olmaması galiba bir etken.

Bunları burada yazarak hem çok değerli arkadaş ve hocalarımın fikirlerini almak, hem de  tanıdığınız başvurabileceğim/görüşebileceğim bir iş imkanı olup olmadığını sormak istedim.

Ankara'nın Polatlı ilçesinde oturuyorum. Her gün Ankara'ya gidip gelmeyi göze aldım. Açık Lise öğrenimime devam etmekteyim. Bilgisayar donanım ve soğutma konusunda bilgim var. Kişisel sitem: http://hamzagul.wordpress.com/  (Ödül resimlerine tıklayarak kaynak konulara erişebilirsiniz.)  Direk Portfolio'ma gitmek isterseniz: http://hamzagul.cgarena.com/

Çok değerli ilgi ve zamanınız için teşekkür ederim.
https://www.facebook.com/hamzacihan.gul

[url="http://www.hamzagulcgi.com"]www.hamzagulcgi.com[/url]

cizgilim@gmail.com

Foruma yeterli zamanı ayıramıyorum, mail yoluyla ulaşırsanız en kısa zamanda cevaplamaya çalışırım :)
Cevapla
#2
Ynt: İşe Başlasam mı?

Ben işin başka bir boyutundan söz edicem;
Grafik tasarım ve sinema, reklam v.b. gibi branşlarda üniversite eğitimi aranmıyor.
Nereden mi biliyorum, oğlum Eskişehir Sinema-TV mezunu. Onunla çalışanların çoğu alaylı.
Çok da başarılılar. Bir arkadaşı yine aynı üniversitenin Güzel Sanatlar Fak. Heykel Blm. nü 3. sınıftan terk etti. Şimdi büyük bir reklam ajansının metin yazarı, çok da iyi para alıyor. Deneme için almışlardı hem de.
Ben tecrübeme dayanarak şunu söylemek isterim;
Sırf anne- baba hatırına ve de evde oturuyor olmamak için istemediğin bir işte asla ve asla çalışma.
Benim oğlum bir zaman işsizdi, ablamın oğlu (OTDÜ mezunu ve çok iyi bir iş adamı) çok iş buldu oğluma, oğlum kabul etmeyince de adı iş beğenmiyora çıktı. Oğlum: ben en çok istediği bölümü okuyan şanslı insanlardanım, istemediğim işi yapmam dedi. Şimdi memnun halinden, TV de dönen bir çok reklamda imzası var şimdi.
Fakat dediğim gibi lise mezunu bir çok arkadaşı bu meslekte şimdi, hem de çok iyi yerlere geldiler.
Haa şöyle bir durum var tabi:
Türkiye şartlarında iş bulmaktan daha zor olan durum para alabilmek. Alacakları yüklü paralar olduğu halde çok çok gecikmeli alıyorlar. Ona bakarsan eşim ODTÜ lü, İşleri çok iyi ama o da zamanında para alamıyor hem de büyük şirketlerle çalışıyor. Enteresan bir durum bu. Yanında 20 mühendis- mimar çalışıyor, ay başlarında kredi çekip maaş ödemesi yaptığı çok oluyor. Alacağı para çok olduğu halde.
Yani uzun lafın kısası;
Önce hedef gerek. En istediğin iş nedir? 3D ise ciddi bir piyasa araştırması gerek. Sanmıyorum iyi paralar kazanıldığını Türkiyede. Çünkü müşteri bu konuda yeterli bilgiye sahip değil, işin ciddiyetini bilmiyorlar, basit sanıyorlar. Kanıksanıyor durum.
Kaç yaşındasın bilmiyorum ama, açık öğretim filan bence pek önemli değil, sadece kendini daha güvende hissedeceksen tamamla tabi.
İş konusu tamamen şans ve tanıdıkla oluyor. Dik durarak, kendine güvendiğini beden diliyle belli ederek bizzat kendin iş yerlerine gidip şahsen başvuruda bulun bence. İş verene güven veriyor bu. Para konuşma ama, sakın ola ne iş olsa yaparım deme, kendini küçümseme. Bu bıçak sırtı bir çizgidir.
Her şeyin azı karar, çoğu zarar biliyorsun.
Sana şans diliyorum. Arzu ettiğin bir işe girmen dileğiyle  At
Cevapla
#3
Ynt: İşe Başlasam mı?

Araba kompozit dersi hazırlarsan bende senin için iş ararım :)
Tasarımın gヅlen yüzü… www.muratguler.net
3D Max Çalışmalarım... http://muratguler.cgarena.com/

[img width=300 height=12]http://i1081.photobucket.com/albums/j342/graffixmurat/alt-ksm.jpg[/img]
Cevapla
#4
Ynt: İşe Başlasam mı?

Hiç iş tecrübesi olmayan biri olarak yazıyorum sadece gözlemlerime dayalı(Dikkate almamanız mantıklı bir seçim olabilir :));

Kasiyerlik işinde bakmanız gereken bazı noktalar var;
-Önünüz tıkalı olur yani çok yükseleceğinizi zannetmiyorum.
-Size ne kadar zaman kalıyor?
-Maddi kazanç ne kadar olucaktır.
Kasiyerlikte harcıyacağınız zamanınızı Ankara'da freelance işler yaparak çevre ve tecrübe kazanmayla değerlendirmeniz hem ileride daha fazla kazanmanızı hem de Günel ablanın dediği gibi "sevdiğiniz işte" kariyer edinmenizi sağlar.
Tabi bütün bunların yanında bu işin bir riski var.Başarı garanti değildir.Yani size sorulan soru garanti, daha az ücret ve ilerlemesi zor bir kariyer mi yoksa riske girerek nispeten daha fazla ücretli ve önü açık bir kariyer mi?
Cevapla
#5
Ynt: İşe Başlasam mı?

Günel Abla söylediklerinde çok haklı. 3D piyasasında müşteriler bazı gerçeklerin farkında değiller ve başka konularda tartıştığımız gibi, ucuza iş yapma iddiasıyla ortaya çıkanlar da sektörü baltalamaya devam ediyorlar...

Ancak, sizi temin ederim, çok yakında bu durum değişecek!!!

Bu bir kehanet değil, sadece 1-2 hafta bekleyin, neler olacak görün... Evil Evil
Eğer siz Newton iseniz, başınıza düşen elma bir aksilik değildir.
Cevapla
#6
Ynt: İşe Başlasam mı?

Cem abi(dememin sakıncası yoktur umarım) ne olacak 1-2 haftaya ben daha çok merak ettim hele şu gülümsemeyle :D.
Cevapla
#7
Ynt: İşe Başlasam mı?

gunelayvaci,

Tekrar tekrar dikkatlice okudum Günel abla. Tavsiyelerin için çok teşekkür ederim. Abla insanları çok iyi, sözünün eri bir yer var; 1000TL+sigorta veriyor. Fakat Polatlı'dan gidip gelme masrafım (sadece otobüs ve dolmuş) 655TL tutuyor. Bu durumda da sevdiğim işi yapmak ve referans olması açısından çalışsam mı? Kararsızım.

apprentice,

Zamanım olursa 1 günümü hususi buna ayırıp resimli anlatım yapacağım. Anlaşılan kimse bu konuda beklemek istemiyor artık :) "Sen hazırlayana kadar iş buldum dersen" de süper olur tabi abi  :)

Specular,

Aslında çok kazanma derdinde değilim. Henüz 18 yaşındayım. Askerliğime 1 yıl var. Ben sadece emeğimin karşılığını almak istiyorum. Piyasa hakkında hiçbir bilgim yok. Bu yüzden hangi iş hangi fiyata yapılır vs. bilmiyorum. Kariyer olarak her zaman garanti olsun diyorum fakat doğru mu bilmiyorum. Kısacası çok kararsızım :(

Cem Budak,

Hocam 1-2 hafta içinde bu durumun değişeceğini sizden duymak güzel. Nasıl olacağını da çok merak ediyorum aslında. Fakat benim bu hafta sonuna kadar vaktim var maalesef. İş konusunda sizin de değerli yorum ve görüşlerinizi bekliyorum hocam.
https://www.facebook.com/hamzacihan.gul

[url="http://www.hamzagulcgi.com"]www.hamzagulcgi.com[/url]

cizgilim@gmail.com

Foruma yeterli zamanı ayıramıyorum, mail yoluyla ulaşırsanız en kısa zamanda cevaplamaya çalışırım :)
Cevapla
#8
Ynt: İşe Başlasam mı?

"Specular" Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Cem abi(dememin sakıncası yoktur umarım) ne olacak 1-2 haftaya ben daha çok merak ettim hele şu gülümsemeyle :D.
Bak biz de sormuyoruz Hamza:) Bekleyelim ve görelim. Sürprizler güzeldir, yaşamın anlamıdır :)
Cevapla
#9
Ynt: İşe Başlasam mı?

İnşALLAH sevdiğin işi bulursun...
Peki askerlikde tüm bildiklerini unutma korkusu yok mu? Şahsen bende var. Bende 1 yıl sonra asker gidiyorum. Düşünüyorum ki, tüm bildiğimin 80%ni unutacağım. Nede olsa insan 18 ay PC-dan uzakta oluyor.
Cevapla
#10
Ynt: İşe Başlasam mı?

"Specular" Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Cem abi(dememin sakıncası yoktur umarım) ne olacak 1-2 haftaya ben daha çok merak ettim hele şu gülümsemeyle :D.

Estağfurullah, siz lutfedip bana abi diye hitap edeceksiniz ve bunun sakıncası olacak??? Tabii ki böyle birşey mümkün değil, aksine şeref duyarım...

Elimde bir animasyon projesi var, normalde bitmesi gerekirdi ama biraz uzadı, eli kulağında bitti bitecek... O bitince az önce bahsettiğim konuyu açıklayacağım. Neden şimdi açıklamıyorsun? derseniz, projenin çalınmasından çekindiğim içindir. Fakat bana güvenin, bazı şeyler kökünden değişecek!...


HAMZA BEY;

Benim mesleğim Bilgisayar Programcılığı ve 1993 yılından beri IT sektöründeyim. Kısacası teknik bir meslek tercih ettim ve bu mesleği icra etmeye devam ediyorum... Ancak, 2007 yılında, yani ben mesleğe başladıktan tam 14 yıl sonra, çalıştığım çok büyük bir özel hastaneye yurt dışından uzmanlar geldi. Tüm personele bazı bilimsel testler, eğitimler, sınavlar, v.s. uygulandı. Uzatmayayım, neticede herkesin, aslında hangi işi yaparsa en mutlu olacağı ve o işi en iyi yapabileceğini tespit ettiler... Benim sonucuma göre, bana en uygun meslek Avukatlık idi, ikinci sırada ise Psikoloji çıkmıştı... Sosyal bilimler ağırlıklı idi yani... En olumsuz, en yapmamam gereken meslek olarak da tüm TEKNİK MESLEKLER çıktı... O gün gerçekten derin düşüncelere dalmıştım ve sakin kafayla düşündüğümde test sonuçlarının doğru olduğunu içim acıyarak fark ettim. Ancak benim başka bir mesleğim olmadığından, sevmeyerek de olsa bu işi yapmaya devam ediyorum.

Şimdi diyeceksin ki, benim sorunum varken bu adam neden kendi derdini anlatıp duruyor? Tek amacım, bu anlattığım şeylerin sana basit olsa da yol gösterici olabilmesi... Sen yolun başındasın, henüz birşeyleri deiştirmeye gücün var. Belki biraz daha sabır ile, biraz daha direnç ile sevdiğin işe kanalize olabilirsin.

Ben senin yerinde olsam, Günel Abla'nın yazdıklarını print out alır, en görebileceğim yere asardım. O işe de asla başlamazdım... Uluslararası sitelerin galerilerine çalışma sokacak kadar başarılısın şimdiden, bu fırsatın peşinden git derim. Sende bu hevesi ve arzuyu görebiliyorum... Tabii ki bunları söylemek belki dışarıdan bizlere kolay gelebilir. Senin hayat standartlarını, ihtiyaçlarını, zorunluluklarını bizler bilemiyoruz... Çok mecbur değilsen, dayanabiliyorsan dayan kardeşim...

Umarım tercihlerin sana daima hayırlı ve uğurlu olur, Allah yar ve yardımcın olsun kardeşim...
Eğer siz Newton iseniz, başınıza düşen elma bir aksilik değildir.
Cevapla


Konuyu Paylaş: 


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
© Powered By MyBB, © 2002-2015 MyBB Group.