Merhaba Ziyaretçi!

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kaçak Sigaranın Zararları
#1
Son yıllarda sigaradan alınan verginin yükselmesi ve buna bağlı olarak sigara fiyatlarının yükselmesi nedeniyle kaçak sigaraya olan rağbet git gide arttı. Sigaraya yapılan her zam tiryakileri üzerken, kaçakçıların yüzünü güldürdü. En ucuz sigaranın 6 lira gibi bir rakama satılırken, kaçak sigaralar neredeyse yarı fiyatına satılıyor. Buda tiryakileri alternatif sigara markalarına yöneltiyor. Hiç bir denetimi olmayan ve içinde ne olduğu belli olmayan kaçak sigaraların zararları da satışı resmi olan ve denetimden geçirilen sigaralardan fazla oluyor.Kaçak sigaraları incelerken üç farklı gruba ayırmamız faydalı olacaktır. Birinci grupta ülkemizde satılan; winston, marlboro, parliament gibi sigara markalarının, ülkemizden daha düşük fiyatlarda satılan ülkelerden, kaçak yollarla, gümrük vergisi ödemeden getirilen ve el altından satılan sigaralardır. Free shop adını verdiğimiz uluslararası alanlarda da bu sigaralar satılmaktadır. Bu sigaraların zararları yine normal sigaralar kadar olmaktadır. Çünkü bu sigaralar da fabrikalarda üretilip gerekli kontrollerden geçtikten sonra satışa sunulmaktadırlar. Bu tarz sigaralarda genellikle mavi bandrol bulunmaktadır.Kaçak sigaraları incelerden değinmemiz gereken ikinci grup ise bilinen markaların sahteleridir. Genellikle ithal sigara markalarının birebir sahte ambalajları ve kağıtlarıyla hazırlanan sigaraların içine, kalitesiz tütünlerin konulmasıyla yapılan sigaralardır. Bir söylentiye göre bu sigaraların da büyük sigara fabrikaları tarafından üretildikleri fakat insan sağlığına zararlı kimyasallariçerdiğinden yasal yollarla satışı yapılamayacağı için el altından sattıkları sigaralardır. Bir diğer ve kuvvetli olan ihtimalse tabi ki taklit sigaradır. Yani sigara firmalarıyla alakalı olmayan kişilerce belirli markaların taklitlerinin hazırlanmasıdır. Taklit sigaraların da satışı yasaktır. Bu sigaraların içine konulan tütün ve katkı maddelerinin ne olduğu tam olarak bilinmemektedir. Sigaranın içinde 5000’e yakın kimyasal ve zehirli madde bulunmaktadır. Bu şekilde yapılan taklit sigaraların içinde zehirli kimyasalların yaklaşık 5 kat daha fazla olduğu tahmin edilmektedir. Kaçak sigaralar genellikle boğazda tahribat ve öksürüklü balgam yaparlar.
Cevapla
#2
Kaçak sigara değil sigaranın ta kendisi son cümlelerindeki hastalığı yapmaktadır.

Kaçak sigaranın çoğalması devletin vergi pastasının dilimini büyütmesinden sonra yönelmiştir.Eskiden kimse kaçak sigara bilmezdi herkes yerli üratim tekelin ürünlerini alıyordu taki tekel özelleştirilip birilerine satılıp 2 tl lik sigaraları 7 tlye satana kadar.

Sigaraya insanlar bıraksın diye zam yapıldı ne oldu bırakan varmı aksine sayı giderek arttı 1 paket alan artık 1 karton alıyor

7 tl ye 1 paket alacağına 20 tl ye 1 karton(10 paket) alıyor hatta bazı tip sigaralar 2 tlden dahada düşüktür paket bazında vel hasıl sigarayı bıraktırmak için vergiden beslenme politikası ile zam yapılacağına

eğer zamı yapanlar samimiyse sigarayı uyuşturucu kapsamında görüp tümden yasaklamalıdır,satışını her yerde yasaklamalıdır yok bunu yapmayacaksa 2 liralık sigarayın üstüne 5 lira vergi koyup al takke ver külah yapmamalıdır.

Kaynak : Sigara muzdaripleri odası
Sorgulamaya başlayan bir bilgisayar kullanıcısının son durağı Linux'tur.
Cevapla
#3
Devlet kaçak sigara satanın yanında alıp kullanana da yüksek cezalar uygulasa alım sayısı düşer.
http://www.blenderturkey.com
Birşeyden uzak olan bir kimse, yakın olan adam kadar o şeyi göremez. ne kadar zeki olursa olsun. 
Cevapla
#4
SADIK ALÇIK, post: 94852, member: 8496 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Devlet kaçak sigara satanın yanında alıp kullanana da yüksek cezalar uygulasa alım sayısı düşer.
Kaçak sigarayı alana neden ceza versin sadık ya sigara içimine versin komple tümden sigara içme ,sigara satış yani kısaca tütün mamülleri alış,satış ve kullanma olarak 2 yüzlülük olmamalı hem satacaksın hem yasaklayacaksın bu böyle olmaz yasaklıyorsa satmayacak arkadaş zararlıysa satmayacak binlerce lira vergilerimizden kesip filim studyolarına para dökmesin bir taraftan sigaradan vergi al satış izni ver bir taraftan kamu spotu çek bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.
Sorgulamaya başlayan bir bilgisayar kullanıcısının son durağı Linux'tur.
Cevapla
#5
ORHAN ALKAN, post: 94853, member: 231 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Kaçak sigarayı alana neden ceza versin sadık ya sigara içimine versin komple tümden sigara içme ,sigara satış yani kısaca tütün mamülleri alış,satış ve kullanma olarak 2 yüzlülük olmamalı hem satacaksın hem yasaklayacaksın bu böyle olmaz yasaklıyorsa satmayacak arkadaş zararlıysa satmayacak binlerce lira vergilerimizden kesip filim studyolarına para dökmesin bir taraftan sigaradan vergi al satış izni ver bir taraftan kamu spotu çek bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.
Haklısın umarım yetkililer duyar buradan, ama birşey yapacaklarını da zannetmiyorum çünkü bizim millet özgürlüğümü kısıtlayamazsın diye sokağa dökülmeye hazır
http://www.blenderturkey.com
Birşeyden uzak olan bir kimse, yakın olan adam kadar o şeyi göremez. ne kadar zeki olursa olsun. 
Cevapla
#6
Kaçak sigaranın zararları diye bir şey yok :) Tabi prestij, victory, m&m gibi şeyler sigara olarak sayılıyorsa :)
Kaçak sigaraya örnek verecek olursam, Gürcü - Rus marlboro'su. Tadı değişik neden ? Türkiye'de Marlboro yanlış bilmiyorsam İzmir'de üretilmektedir. Yani Türkiye'de yetişen tütün. Gürcü ve Ruslarda oraların tütünü. Ben şahsen Rus Marlborosunu hiç bir sigaraya değişmem. Fiyat ? 4.5 - 5 lira.

Şimdi durum bu olunca ben neden gidip Tekel marlboro'ya 9.5 lira vereyim ? 3 karton kaçak getirme sınırı var. Evet devlet baba 3 kartona ses etmiyor.
3 karton 140 liraya alıyorum ve 20 gün beni idare ediyor. 10 gün içinde 1 karton daha getirtiriyorum. Benim imkanım iletişimim var peki olmayan ? Aynı sigarayı benim 2 katı fiyatıma içiyor veya 3 liraya Prestij alıyor. Onun ciğerlerinin vay haline.

Orhan hocama da katılıyorum ayrıca, madem içirmeyeceksin yasakla. Uyuşturucu statüsüne koy. Bir taraftan içme diyerek paketini 10'dan satıp diğer taraftan 3 karton kaçak sigaraya izin verirsen benim gibi karton karton alanlar 1 paketten 2 pakete bazı günler 3 pakete çıkarır.
Cevapla
#7
Sigarayı kökten ortadan kaldırmak lazım. Uyuşturucu neyse Bonzai neyse aynı muameleyi görmeli.. İçen de satan da. Bence Sigara nüfus dengesini korumak için de kullanılıyor. Çin bunu açıkca yapıyor.
3dcapsule.tv / hhgemalmaz.cgarena.com / facebook.com/hhgemalmaz
Ankara'da İş Arıyorum.
Cevapla


Konuyu Paylaş: 


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
© Powered By MyBB, © 2002-2015 MyBB Group.