Merhaba Ziyaretçi!

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Korsan Yazılımlar FBI ve BSA Kontrolünde
#1
Tüm üye arkadaşlarımızın dikkatine;

Geçtiğimiz dönemde; USA merkezli yazılım firmalarının ihbarları neticesinde, FBI bünyesindeki Bilişim Suçları Bürosu, Korsan Yazılımla Mücadele Ofisi kurdu.

Adı geçen teşkilât, internet üzerindeki warez ve paylaşım sitelerini takibe aldı. Bu çalışmalarda, Download IP'leri tespit edilmeye başlandı ve hat tahsisleri incelemeye alındı.

Yapılan tetkiklerde suçun sabit olduğu görülen kullanıcılar hakkında BSA ve Bilişim Araştırma bürolarına suç duyurusunda bulunulmaktadır. Adı geçen bu kurumlar, haklarında işlem talep edilen kullanıcıları denetlemekte ve bu kimseler hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmaktadır.

Savcılığın talimatı doğrultusunda; bireysel korsan kullanıcılar EGM Bilişim Şube Müdürlüğü tarafından, çoklu korsan kullanıcılar ise, EGM KOM (Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü) tarafından arama, gözlem altına alma ve takip emir ve izinleri dahil olmak üzere kolluk müdahalesi görmektedir.

Bu husustaki somut sonuçlar ise şöyledir;
"Korsan yazılım ve warez kullanma suçlarından; Bursa'da bir yazılım firması sahibi 1 sene 2 ay, Antalya'da bir üniversite öğrencisi 8 Ay 20 gün, Ankara'da bir internet kafe sahibi 8 ay 20 gün, hapis cezasına çarptırılmışlardır"

Bilişimde AB standardını yakalamak isteyen Türkiye, Korsan Yazılımla Mücadele konusundaki global yaptırımlara katılma saikiyle, bu konudaki yaptırım taleplerine uymaya devam etmektedir.

Tüm programcı üye arkadaşlarımızın, bu bilinçten hareketle, ağır hukuki sorumlulukları olan bu tür eylem ve girişimlerden kaçınması gereğini hatırlatmak istiyoruz.

UNCFILM
Mehmet ÇETİN
Cevapla
#2
Ynt: Korsan Yazılımlar FBI ve BSA Kontrolünde

Bilgilendirme için teşekkürler abi
Tasarımın gヅlen yüzü… www.muratguler.net
3D Max Çalışmalarım... http://muratguler.cgarena.com/

[img width=300 height=12]http://i1081.photobucket.com/albums/j342/graffixmurat/alt-ksm.jpg[/img]
Cevapla
#3
Ynt: Korsan Yazılımlar FBI ve BSA Kontrolünde

torrrrrrrrrrrrrrrrente devm Rolleyes
Cevapla
#4
Ynt: Korsan Yazılımlar FBI ve BSA Kontrolünde

Bu karar 2005 de alındı die biliyorum ama şu zamana kadar sıkıntı yok
Cevapla


Konuyu Paylaş: 


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
© Powered By MyBB, © 2002-2015 MyBB Group.