Merhaba Ziyaretçi!

Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Paypal Hakkında Bütün Bilgiler
#1
PayPal Nedir? Nasıl Kullanılır?
PayPal'ın ne olduğunu biliyor musunuz? Internet üzerinden alışveriş yapıyorsanız bu seçeneği de mutlaka bilmeniz gerekiyor.
Paypal, kredi kartı kullanmadan, internet üzerinden güvenli alışverişyapmanızı ya da istediğiniz kişiye sadece bir e-posta adresi aracılığıyla para yollayabilmenizi sağlayan, bir nevi online bankacılık sistemidir. Bu sistem hakkında, kayıt olmaktan tutun da para gönderip almaya kadar bilmeniz gereken herşey, bu yazıda.

Sistem nasıl çalışıyor?
Paypal Belçika, Almanya, Avusturya, Fransa, İsviçre, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yerel web siteleri bulundurarak, bu ülkelerde sorunsuz çalışıyorsa da Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 37 ülkedeki kişiler tarafından belli kısıtlamalarla kullanılabiliyor.

Dikkat edilmesi gereken nokta, Türkiye’nin de dâhil olduğu bir grup ülkede bulunan yerel bir banka hesabına ödeme yapılamaması.

Paypal ile Amerikan Doları ve Yen gibi birden çok para birimini kullanarak ödeme alabilir veya yapabilirsiniz. Bu para birimleri arasındaki değişimleri Paypal otomatik olarak yaptığı için parite gibi detaylarla uğraşmanız gerekmiyor. Tabii bu işlemler için belirli bir ücret alınıyor.

Gelin isterseniz üye olarak Paypal’a ilk adımımızı atalım.

Paypal üyelik işlemleri
http://www.paypal.com adresine girdikten sonra sol üst kısımda bulunanSign Up bağlantısına tıklayın. Açılacak ilk sayfada öncelikle hesap türünüzü belirlemeniz gerekiyor. Bu hesap türleri Personal ve Business olarak ikiye ayrılsa da, Personal hesap türü daha sonra Premium hale getirilebiliyor.

Üyelik türleri

Personal hesap türü kişisel kullanım için tasarlanmış olup, internetüzerinden ürün alımında kullanılabiliyor ve bunu e-mail adreslerini kullanarak yapıyor. Eğer aynı zamanda e-mail yoluyla veya kredi kartları ile para almak isterseniz, bu durumda Premium Account türüne geçiş yapmanız gerekiyor. Eğer işiniz için tüm alım-satım işlemlerindePaypalkullanmak isterseniz, bu durumda Business seçimi yapmanız gerekiyor.

Biz başlangıç olarak Personal hesap türünü seçiyoruz ve bunun yanında bulunan listeden de Turkey seçimini yapıyoruz. Daha sonra Continuedüğmesine basarak bir sonraki sayfaya geçiyoruz.
Üyelik bilgilerinizi doğru girmelisiniz.

Bu ekranda isim adres bilgilerini doldurup tercihen bedava olmayan e-posta adresimizi ve Paypal için belirlediğimiz şifreyi yazıyoruz. Daha sonra şifre kaybı gibi durumlarda gerekli olan iki gizli soruyu seçip cevaplarını yazıyoruz. Hesabımızın Premium olup olmamasını istemediğimize karar vereceğimiz soruya Yes ve No olarak cevap veriyoruz. Eğer bu seçime Yescevabı verirseniz para yollamak halen bedava iken para alma durumunda belirli oranlarda kesinti yapılacağını söylememiz gerekiyor. Bunlarla ilgili detaylı bilgileri Lea More bağlantısına tıklayarak öğrenebilirsiniz. Ardından Paypal kullanıcı sözleşmesin onay vermek için Yes seçimini yapıyor ve yine sözleşmenin anlaşılıp anlaşılmadığına dair soruya da Yes cevabını veriyoruz. Daha sonra Sign Up düğmesine basarak bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

Kredi kartı bilgilerini daha sonra da girebilirsiniz.

Bu sayfada Paypal ile para yollayabilmeniz için gerekli olan kredi kartı bilgilerini giriyoruz. Dilerseniz Cance” düğmesine basarak bu işleminizi sonraya erteleyebilirsiniz. Bu işlemleri bitirdikten sonra e-posta adresinize gelen bağlantıya tıklayarak hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz. Bu işlem de tamamlandıktan sonra artık Paypal üyesi oluyorsunuz.

E-posta hesabınıza gelen bağlantıya tıklayarak bilgilerinizi onaylamış oluyorsunuz.
Genel Paypal kullanımı
Aktivasyon işleminden sonra göreceğiniz gibi My Account bölümü altında hesabınızın detaylarına ulaşabiliyorsunuz. Gelin isterseniz bu bölümleri tek tek inceleyelim.

E-posta hesabını yönetir gibi.

Overview
Bu bölümden hesabınıza genel bir bakış yapabilirsiniz. Eğer hesabınıza bir kredi kartı eklemediyseniz, ekranın sol bölümünde bulunan Add Credit Cardbağlantısına tıklayarak kredi kartı eklemesi yapabilirsiniz. Yine ekranın solunda bulunan Upgrade Account bağlantısına tıklayarak hesabınızı genişletebilirsiniz.

Add funds
Daha çok ABD’de banka hesapları bulunan kullanıcılar için tasarlanmış. Kredi kartı kullanmadan banka hesabınız üzerinden Paypal hesabınıza para yüklemeniz mümkün. Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız, bu bölümü kullanamazsınız. Ancak kredi kartı eklediyseniz, Paypal hesabınızda para olmasa da başka hesaplara para aktarabilirsiniz. Göndereceğiniz miktar, kredi kartınızdan otomatik olarak çekilir.

Withdraw
Benzer şekilde ABD bankalarında bir hesabınız varsa bu bölümden Paypal hesabınızda bulunan parayı bu hesaba geçirebilirseniz.

History
Tarih ya da geçmiş bölümü olarak düşünülmesi gereken bu bölüm yardımıyla geçmişte Paypal üzerinden yaptığınız tüm işlemleri görebilirsiniz.

Resolution center
Çözüm alanı temelde Paypal hesapları kullanılarak alınmış bir ürünün sorunlu olması veya ücreti ödenmiş hizmetin alınamaması gibi durumlar için kullanılıyor. File a Claim bağlantısına tıklayarak Paypal kullanarak yapmış olduğunuz bir alışveriş için hak talebinde bulunabilirsiniz.

Profile
Bu bölümden Paypal hesabınız ile ilgili temel tüm ayarlamaları yapıyorsunuz. Profile bölümü Account Information (hesap bilgileri),Financial Information (finasal bilgiler), Selling Preferences (satış tercihleri) olmak üzere üçe ayrılıyor. Credit Cards bağlantısına tıklayarak kredi kartı bilgilerini ve fatura adreslerini girebilirsiniz.

Para yollama
Send Money bölümüne tıklayarak para yollama bölümüne girdikten sonra göreceğiniz gibi Pay Anyone ve Pay For eBay Items olmak üzere iki alt bölüme ulaşabiliyorsunuz.
Para göndermek için girmeniz gereken bilgiler.

Pay anyone
Öncelikle Recipient’s Email bölümüne alıcı kişinin e-posta adresini yazıyorsunuz. Altında bulunan Amount bölümüne yollayacağınız para miktarını giriyorsunuz. Currency bölümünden yollayacağınız paranın birimini belirliyorsunuz ($,€).

Kayıt olurken belirlediğiniz para birimi dışında bir para birimiyle para yollayacaksınız, bu işlemden bir miktar komisyon kesileceğini unutmamalısınız. Type bölümüne ise parayı yollama nedeninizi yazıyorsunuz. Subject ve Note bölümleri ise alıcıya yollanacak bilgilendirme mailinde kullanılıyor. Bu yüzden doldurmak zorunlu değil.

Pay for items
Bu bölüm özellikle eBay’den alışveriş yapan kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır. Böyle bir düşünceniz yoksa bu bölümü es geçebilirsiniz.

Para talep etmek
Paypal’da iki şekilde para talebinde bulunabilirsiniz.
Para talep etmek için kullanacağınız pencere.

Create a money request
Bu ekranda e-postasını yazacağınız kişiden para talebinde bulunabiliyorsunuz. Basit olarak tasarlandığı için ilgili bölümleri doldurmada zorlanmayacaksınız.

Create an invoice
“Invoice” (fatura) bölümü para talebinin biraz daha gelişmiş halidir. New Invoice ile oluşturacağınız yeni faturaya talep ettiğiniz ücretleri ve bunların detaylarını yazabiliyorsunuz.

Merchant tools
Paypal’ı yoğun olarak para girişleri için kullanan kişilerin işine yarayabilecek bir bölüm. Bu bölümde düğmeler oluşturarak web sitenize koyabilir ve ziyaretçilerinizden size bağış ya da ödeme yapmasını sağlayabilirsiniz. Burada hazır butonlar bulabileceğiniz gibi kendi istediğiniz ya da belirlediğiniz düğmeleri de kullanabilirsiniz.
http://www.blenderturkey.com
Birşeyden uzak olan bir kimse, yakın olan adam kadar o şeyi göremez. ne kadar zeki olursa olsun. 
Cevapla
#2
Paypal Hakkında Merak Edilen 10 Soru

Paypal, internet üzerinden para transferi veya alışverişlerde kredi kartı numarasını olur olmadık sitelerde kullanmak istemeyenler için hem güvenli hem de kolay bir ödeme seçeneği olarak tanımlanabilen bir sistemdir. İnternet üzerinden para alışverişi yapanların aşina olduğu bir ödeme sistemidir desek de yanılmış olmayız herhalde.

Sadece mail adresisiniz kullanarak ödemelerinizi hızlı, kolay ve güvenilir biçimde yapabiliyorsunuz. İsterseniz Paypalhesabınızla ilişkilendirdiğiniz kredi kartınızla ödemelerini gerçekleştirebilir, isterseniz hesabınızda bulunan bakiye ile ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Tabiî ki her şey gözüktüğü kadar da kolay değil. Bu yüzden Paypal ile ilgili en çok merak edilen 10 soruya bu konuda cevap bulmaya çalışacağız. Bu soruların haricinde Paypal ile ilgili sormak istedikleriniz olursa, kısmından sorularınız iletebilirsiniz.

[B]1 – Ne Tür Paypal Hesabı Açmak Gerekir?[/B]
Paypal’da genel olarak Personal (Bireysel), Premier ve Business (Ticari) olmak üzere 3 hesap türü vardır. Kişisel hesap türü bir süre sonra Premier hesap

[B]Personal[/B]
 • Gelen ödemelerden bir komisyon kesilmez.
 • Ayda 500$ para çekimi sınırı var.
 • Bir sene içerisinde 5 kredi kartı ödemesi kabul edilebilir.
 • Müşteri desteği yok denecek kadar yavaş çalışır.
[B]Premier[/B]
 • Sınırsız kredi kartı ödemesi alabilirsiniz.
 • Kredi kartından gelen ödemeler için %2-%3 gibi düşük bir komisyon kesilir.
 • Sınırsız müşteri desteği alabilirsiniz.
[B]Ticari[/B]
 • Premier hesabın tüm özelliklerine sahiptir. Bunun dışında;
 • Hesabınıza birden fazla kullanıcı ile erişebilirsiniz.
 • E-ticaret sitenizde Paypal butonu ile ödeme alabilirsiniz.
[B]2 – Online Alışverişler ve Bireysel Ödemeler – Hangisi Seçilmeli? Arasındaki Farklar Nedir?
Bireysel Ödemeler
[/B]
 • Hesabınızdaki bakiyeniz yeterli oldukça para göndermek ücretsizdir. Ancak işleminiz farklı bir para birimiyle ödeme yapmanızı gerektiriyorsa, Paypal bunun için %2,5 oranında bir kesintiyi sizden tahsil eder.
 • Kredi kartı ile olan ödemelerde %2,9 oranında komisyon ve 0.30$ işlem ücreti tahsil edilir.
 • Kredi kartı ödemesinde tahsil edilen tutar, seçiminize göre sizden veya alıcıdan kesilir.
[B]Online Alışverişler[/B]
 • Paypal ile online alışveriş seçeneğiyle ödeme yapmak ücretsizdir.

Paypal İşlem Ücretleri
Premier ve Ticari hesap türlerinde gelen para için alınan komisyon, işlem hacminize göre farklılıklar gösterebilir. Biraz daha detaylandırmak gerekirse; 4.500 TL’ ye kadar olan işlem hacminde %3,4, 4.500 TL-15.000 TL arasında %2,9, 15.000 TL – 150.000 TL arasında %2,9 ve 150.000 TL üzerine işlemlerinizde alınan komisyon %2.4 olarak belirlenir. Buna ek olarak her işleminiz için 0.45 TL hesabınızdan kesilir.

[B]3 – Kredi Kartı ile Paypal Nasıl Kullanılır?[/B]
Paypal, Mastercard, American Express, Visa, Discover gibi tüm kredi kartlarını destekler. Paypal hesabınıza yeni bir kredi kartı eklemek için;

1 – Paypal hesabınıza giriş yapın.

2 – Hesabım -> Kullanıcı Profili -> Kredi Kartı Ekleyin veya Düzenleyin

Kredi Kartı Doğrulama İşlemi
Kredi kartınızı Paypal hesabınızla ilişkilendirdikten sonra Paypal 3 TL’lik bir çekim yapacaktır. Kredi kartı hesap özetinizde 3 TL’lik Paypal çekiminin açıklamasında 4 haneli bir PIN kodu gözükür. Bu kodu hesabınıza girdiğinizde
1 – Paypal hesabınıza giriş yapın.

2 – Hesabım -> Kullanıcı Profili -> Kredi Kartı Ekleyin veya Düzenleyin

3 – Paypal Kodunu Girin

İşlemlerini takip ederek girebilirsiniz. Böylelikle hesabınızı yükseltebilir ve kartınızı onaylı hale getirebilirsiniz.

[B]4 – Kredi Kartı veya Banka Hesabımdan Nasıl Para Çekebilirim? Maliyeti Nedir?[/B]
Paypal’ın parayı çekmek istediğiniz ülkeye göre çeşitli yöntemleri vardır. Kısa bir süre önceye kadar Türkiye’deki bankalara para çekimi mümkün değildi fakat artık Türkiye’deki bankalara kolayca para transferi mümkün.


Banka hesabınıza para aktarmak için;
1 – Hesabım -> Para Çekin

2 – “Banka hesabınıza para aktarın” a tıklayın

3 – Banka hesabınıza ait bilgilieri eksiksiz ve doğru olarak girin.

Şayet bilgilerinizde herhangi bir eksiklik olursa Paypal bunun için sizden ek ücret talep edebilir. Ayrıca Türkiye’deki bankalara gönderilecek paranın cinsi TL olmalıdır.

Kredi kartınıza para aktarmak için;
1 – Hesabım -> Para Çekin

2 – “Kartınıza para aktarın” a tıklayın

3 – Paypal hesabınızla ilişkilendirdiğiniz bir kredi kartını seçin ve bilgileri eksiksiz olarak girin.

Banka Kartı / Kredi Kartına Para Çekme Maliyeti
Bu işlem ortalama 5-7 arasında tamamlanır ve banka hesabınıza para aktarma işlemi için herhangi bir işlem ücreti tahsil edilmez. Kredi kartınıza para aktarma işleminde ise işlem başına -şu an- 7.5 TL tahsil edilir.

[B]5 – Paypal Hesabınızın Dil Seçeneği Nereden Değiştirilir?[/B]
Paypal 1 seneden fazladır artık Türkçe olarak da kullanıcılarına hizmet veriyor. Mevzubahis para olunca en küçük yanlış anlaşılma bile Paypal’da büyük sürprizlerle karşılaşmanıza yol açabilir. Bu yüzden dil seçeneği olarak halen İngilizce veya diğer bir dil olarak kullananlar varsa Türkçeye geçmelerini önereririm. Paypal hesabınızı Türkçe olarak kullanmak yapmanız gerekenler;

1 – My Profile -> User Profile

2 – My Settings -> Preferred Language -> Update

Buradan dil seçeneğini Türkçe olarak ayarlayabilirsiniz.
[B]6 – Paypal Aracılığıyla Kredi/Banka Kartı Ödemeleri Nasıl Alınır? Ücretsiz midir?[/B]
Bu soru yalnızca Ticari ve Premium Hesap sahipleri içindir. Diğer hesap sahiplerinde bu işlemi gerçekleştiremezler. Alışveriş sırasında müşteriniz size para gönderecek fakat bu işlemi nasıl güvenli bir şekilde tamamlayabilirsiniz?

[B]1 – Standart Website Ödemeleri[/B]
Standart olarak internet sitenize ekleyeceğiniz Paypal butonu ile ödemelerinizi alabilirsiniz. İhtiyacınız olan Paypal butonunu seçip ilgili alanları doldurduktan sonra sitenize ekleyebilirsiniz*.

[B]2 – E-Mail Ödemeleri[/B]
İnternet sitenizden doğrudan butona tıklanmasına gerek kalmadan Paypal, sizin işleminize özel olarak oluşturacağı e-mail linkini müşterinize gönderir. Müşterinizin e-mail adresine gelen linke tıklayarak size olan ödemesini gerçekleştirebilir. Bunun için;

1 – Hesabım -> Para Talep Edin

2 – “Para Talep Edin” ve ilgili alanları doldurmanız yeterlidir.

[B]7 – Nasıl Paypal Ödeme Butonu Oluşturulur?[/B]
Hemen üstte bahsettiğimiz “Standart Website Ödemeleri” ile doğrudan ilişkili olan bir soru fakat web sitenize Paypal ödeme butonunu neye göre ekleyeceğinizden de biraz bahsetmek gerekirse;

1 – Paypal hesabınıza giriş yapın

2 – Satıcı Hizmetleri

3 – Ticari -> Kaynaklar -> Düğme Merkezi

4 – En altta bulunana “Hemen Bir Ödeme Düğmesi Oluşturun” a tıklayın.
Farklı düğme türleri ile buton oluşturabilirsiniz. Düğme türlerini alttaki kriterleri göz önüne alarak seçebilirsiniz.

Alışveriş Sepeti: Müşterilerinizin alışverişlerinde bir ya da birden fazla ürün seçmesine izin verin.

Hemen Satın Alın: Müşterilerinizin tek bir tıkla tek seferde hızlı bir şekilde ürün satın almalarına izin verin.

Bağışlar: Müşterilerinizin sabit ya da değişken bir bağış tutarı seçmelerine izin verin.

Hediye Çekleri: Daha önceden belirlenmiş tutarlarda hediye çekleri satın ya da müşterilerinizin istedikleri tutarı seçmelerine izin verin.

Abonelikler: Dergi abonelikleri ya da kulüp üyelikleri gibi ürünler için abonelikler ya da diğer düzenli ödeme planları sunun.

İlgili alanları aşağıdaki açıklamalara göre doldurduktan sonra Paypal tarafından size verilen kodu sitenizin uygun bir yerine ekleyin. Ve artık sitenize eklediğiniz buton sizin Paypal hesabınızla ilişkilendirildiği için doğrudan sitenizdeki butona tıklandığında yapılan ödemeler sizin hesabınıza geçecektir.

[B]8 – Paypal’ın Döviz Kuru Neye Göre Belirlenir?[/B]
Paypal’ın döviz kuru her zaman için bankalara veya finans kuruluşlarına göre daha yüksektir. Paypal’ın döviz kuru hesabını görmek için aşağıdaki adımlarını takip edebilirsiniz;

1 – Hesabım -> Kullanıcı Profili -> Param

2 – Paypal Bakiyesi’nin sağında bulunan “Para Birimleri

[B]9 – Mağaza Tavsiye Bonusu Programına Nasıl Katılabilirim?[/B]
Paypal’ın size özel olarak oluşturduğu tavsiye butonunu internet sitenize ekleyebilir/mail ile tavsiye edebilir ve bu şekilde sizin üzerinizden ticari veya premium Paypal hesabı oluşturan kişilerden 1.000$’a kadar bonus ödeme alabilirsiniz. Sizin referansınızla üye olan hesapların ilk 12 ayki işlemlerinin %0,5’i -1000$’ a kadar- size bonus ödeme olarak geri döner
[B]10 – Farklı Para Biriminde Gelen Ödemeler Paypal Hesabıma Nasıl Eklenir?[/B]
Eğer birden fazla para birimi cinsinde işlemleriniz gerçekleşiyorsa;

1 – Hesabım -> Kullanıcı Profili -> Param

2 – Paypal Bakiyesi’nin sağında bulunan “Para Birimleri

3 – “Para Birimi Ekleyin” e tıklayın.

Böylelikle hesabınıza gelen ve tanımlanmamış para türü, hesabınızda daha önce tanımlı para türüne çevrilmeden hesabınızda gözükür.

Genel olarak;

Paypal, online para transferleri için en çok kullanılan yöntemlerden biri. Fakat gerek müşteri desteğinin çok yavaş olması, gerek lüzumsuz yere hesabınızı dondurabilmesi ve alışverişiniz sırasında oluşacak herhangi bir problemde, sorun yaşadığınız hesabın sizden daha yüksek işlem hacmine sahipse kesinlikle o tarafta saf alması, Paypal’ın en çok şikayet edilen eksi yönleri. İşlem hacmi fazla olmayan şahıslar ve ticari olarak küçük işletme sayılabilecek şirketler için şimdilik en iyi online ödeme yöntemi.
http://www.blenderturkey.com
Birşeyden uzak olan bir kimse, yakın olan adam kadar o şeyi göremez. ne kadar zeki olursa olsun. 
Cevapla
#3
Teşekkürler kardeşim emeklerine sağlık ellerine sağlık.. Faydalı olacaktır kullanmak isteyen arkadaşlar için..
Cevapla
#4
zaten memoli bir soru sordu onun üzerine derledim yanlışlıklada onun mesajını sildim :)
http://www.blenderturkey.com
Birşeyden uzak olan bir kimse, yakın olan adam kadar o şeyi göremez. ne kadar zeki olursa olsun. 
Cevapla
#5
Müşteri desteği konusuna katılmıyorum eski hesabımdaki iptal olan @posta adresim yüzünden erişemediğim hesabımdaki kartımı ve banka hesabımı yeni hesabıma aktarmak için aradığımda sağ olsunlar çat diye hallettik :) araması beklemesi 5 dk sürmedi sağolsunlar hani
Cevapla
#6
Eline sağlık Kahraman. iyi derleme olmuş.
Cevapla
#7
SİNANSOYLU, post: 95319, member: 14410 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Eline sağlık Kahraman. iyi derleme olmuş.

Kahraman'ı özlemişsiniz belli ki ismi dilinizde sürekli :):)
http://www.blenderturkey.com
Birşeyden uzak olan bir kimse, yakın olan adam kadar o şeyi göremez. ne kadar zeki olursa olsun. 
Cevapla
#8
I've opened a PayPal account to purchase from sites in Turkey but was bought failed following that, I realized the Lear Paypal only for Turkish members and I did try to find solutions But unfortunately it did not result The only solution that came to my mind is the use copies of documents Turkey Those who are able to provide these documents lay message. Sorry for writing English... saeed.tiamo888
Best regards
Cevapla
#9
https://www.paypal.com/ad/cgi-bin/webscr...al-outside

http://www.wikihow.com/Use-PayPal
http://www.blenderturkey.com
Birşeyden uzak olan bir kimse, yakın olan adam kadar o şeyi göremez. ne kadar zeki olursa olsun. 
Cevapla
#10
Bu adam türkiye siteleri için paypal kullanmak istemiş ama ben nasıl anlatacağım ingilizce link gönderdim umarım işine yarar
http://www.blenderturkey.com
Birşeyden uzak olan bir kimse, yakın olan adam kadar o şeyi göremez. ne kadar zeki olursa olsun. 
Cevapla


Konuyu Paylaş: 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Site Tanıtımı Hakkında SADIK ALÇIK 0 696 02-10-2014, Saat: 20:07
Son Yorum: SADIK ALÇIK
  Friv Oyun Hakkında! yigit135 0 671 15-01-2013, Saat: 03:51
Son Yorum: yigit135

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
© Powered By MyBB, © 2002-2015 MyBB Group.