Merhaba Ziyaretçi!

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RENDERDA YARATICILIK VE YENİLİK
#1
Herkese selamlar arkadaşlar.

Öncelikle; bütün yazacaklarımın bireysel fikirlerim olduğunu belirtmek isterim.

Arkadaşlar, şimdi sitemizde çok fazla iç mekan renderı yayınlanıyor. Hangi ülkenin forumlarına giderseniz gidin en çok iç mekan renderı yayınlanır.İşin doğasında var bu :)

Buna diyecek bir şey yok.

Şimdi, bu işi ticari olarak yapanlara kesinlikle sözüm yok. Ekmek parası her şeyden önce gelir.

Ama bunun dışında siz de artık aynı hazır modellerle alınan ve birbirine benzeyen salon renderlarından, yatak odası renderlarından ya da mutfak renderlarından sıkılmadınız mı?

Açıkçası ben artık isminde SALON, YATAK ODASI, MUTFAK vb yazan konuları hiç açmıyorum bile. Evet, bazen açıp yorum yaptıklarım da oluyor ama düşünüyorum da; dünyada bu konuda 1 numara olan adamların iç mekan renderları bile artık bana etkileyici gelmiyor.

Çünkü bu kategorideki en üst seviye renderları gördük artık. Bu, benim düşüncemin merkez noktasını oluşturuyor.

Bence; bir kategoride hala EN İYİSİ diyebileceğiniz renderlar çıkmamışsa ve kategorinin içeriği gereği hep DAHA İYİSİ olacağı için o kategorideki renderlar bana daha çekici geliyor.

Farklı sahneler, temalı sahneler, üzerinde kafa yorulup sonra modelleme aşamasına geçilen çalışmalar, gerçek fotolardan (cadde, özel bir bina vb) bakılarak yapılan çalışmalar... Bence böyle çalışmalar artmalı.

Sonuçta yaptığımız iş, yaratıcılığın en üst seviyede olması gereken bir iş. Ve bu yüzden de aklımızı bolca yorup farklı düşünceler üretmemiz gerekiyor. Olayın en zevkli kısmı bu zaten.

Ama sürekli herkesin kullandığı modellerin sadece yerlerini değiştirerek, duvar ekleyerek alınan renderlar bence kesinlikle yaratıcılığı öldürüp 3d işinin bütün eğlencesini yok ediyor.

Tekrar eklemek istiyorum; bunlar benim bireysel düşüncemdir ve bu işi ticari olarak yapanlar benim düşüncelerimden kesinlikle muaftır.
Cevapla
#2
Kesinlikle doğru cümleler hocam..
Özellikle hazır modellerle yapılan işlerde bende yorum yapmak istemiyorum pek çünkü yorumu ancak rendera yapabiliriz..
Kesinlikle baştan sona Kendi fikir ve düşüncesinden çıkan çalışmalar olması gerektiğine katılıyorum..bu yönde çalışmalar artarak devam etmeli..
Dediğiniz gibi ticari amaçlı işlerde kardeşlerimiz haklılar..Ancak işin ticari olmayan boyutundada hazır modelle yapılan Birbirinin benzeri çalışmalardan artık sıyrılılmalı..
Bu Eleştiriler tabiki Herkes gibi kendimizede..Umarım bu yönde bir teşvikle daha güzel farklı işler çalışıp görebiliriz...
Cevapla
#3
Aynen katılıyorum.isin icine biraz daha hayal gucu girmeli bence. Ben bunu dodoreis diye bir üyemiz vardi onda cok görüyordum. Bir bakiyorum soyut bir çalışma yapmis, bir bakiyorum uzaya cıkan bir roket modellemis, bir bakiyorum concept bir 2 tekerlek arac dizayn etmiş. Biraz daha ilham veren calismalar yapabiliriz.
Cevapla
#4
Sizlerin bulunduğu seviyeden oldukça gerideyim. Yorumlarınıza katılıyorum. 3d işi estetik temelli bir sanat olduğunu düşünüyorum. Dikdörtgen prizma yapılar çok fazla ve estetik olmaktan oldukça uzak. Bunun yerine nasıl arc, sütun, kabartma desen, kumaş, çapraz, aynalı tonoz vs. gibi hem bu renderları görmek ve fikir almak, hem sorup öğrenip çizmek isterdim.
Cevapla
#5
Sonuna kadar katılıyorum..
Cevapla


Konuyu Paylaş: 


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
© Powered By MyBB, © 2002-2015 MyBB Group.