Merhaba Ziyaretçi!

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
'SANAT' ve 'SANATÇI' kavramları üzerine
#1
Bu yazımda da SANAT ve SANATÇI kavramları üzerinde duracağım arkadaşlar.


Ben üniversite yıllarında yaklaşık 3,5 sene kadar amatör olarak tiyatro ile ilgilendim.Bir çok özel eğitim kurumunda oyuncu, yönetmen ya da yönetmen yardımcısı olarak görev yaptım.

Yani hayatımın 3,5 senesini tiyatro sahnesinin tozunu yutarak geçirdim.O dönemlerde de çok tartışırdık yeni yetme tiyatrocular olarak:

“SANATÇI NEDİR? SANATÇI MI DOĞULUR SANATÇI MI OLUNUR?”


Uzun süren hararetli tartışmalar yaşardık ve işi yeni öğrenmenin verdiği saf ukalalık ile birbirimizi eleştirirdik.

Piyasadaki sanatçıları ya da sanatçı diye geçinenleri tartışırdık.

Bir manken bir dizide oynayınca hemen

“BEN OYUNCUYUM!” diyordu o zamanlar.

Bizi çok kızdırırdı bu.Çünkü işin eğitimini hiç almamış birinin kalkıp da BEN OYUNCUYUM demesi çileden çıkartıyordu bizleri.

İnsan bir işe emek vermeden nasıl BEN SANATÇIYIM derdi.Eğer o mankenler oyuncu ise daha doğrusu kendilerine oyuncu diyorlarsa o zaman Şener Şen’e ne demeliydik.

İşte uzun süren tartışmalardan sonra sonunda ortak bir noktaya vardık:

“Bir oyuncu kendine OYUNCU dediği anda oyunculuktan çıkıyordu”

Gerçek bir oyuncu asla BEN OLDUM dememeliydi. Bir sanatçı asla BEN SANATÇIYIM dememeliydi.Gerçek sanatçı büyüdükçe daha da mütevazi olmalıydı.Çünkü oyunculuk işine yıllarını vermiş biri bu mesleğin iyi kötü her yanını görmüş; tabir yerinde ise bu işin ameleliğini de yapmıştır.Ve o geldiği yerleri asla unutmamıştır. O yüzden de ünlü oldukça ukala biri olmaz tam tersine içindeki insan sevgisi daha da artar ve tüm insanları kucaklar. O zaman efsane haline gelir.  Başarılı bir oyuncu aynı zamanda insanların ulaşabileceği bir yerdeyse o zaman halk kahramanı bile olur.

Buna en iyi örnek; Kurtlar Vadisi’ndeki Süleyman Çakır karakterini canlandıran Oktay Kaynarca’dır. Süleyman Çakır karakteri dizide öldükten sonra insanlar cenaze namazı kıldılar, gazetelere başsağlığı ilanı verdiler.Düşünün; Oktay Kaynarca o kadar iyi oynamış ve o kadar halkın içinden biri gibi davranmış ki; insanlar bu tip şeyler yaptılar.

İşte o  yüzden Oktay Kaynarca efsane oldu,halk kahramanı  oldu resmen.İşte gerçek sanatçı bana göre böyle olmalıdır.Tabii bunlar benim kişisel görüşlerim.Şimdi gelelim CG SANATÇISI terimine.Ben başkalarının yaptığı gibi CG SANATÇISI kavramını sözlük anlamlarını anlatarak açıklamayacağım.Sadece demagoji olur o vakit.Çünkü günlük hayatımızda kullanılan sözlerin bir çoğu halk dilinde farklı anlamlarda kullanılmaktadır.Hepimiz yapıyoruz bunu.Yani hiçbirimiz bir cümleyi kullanırken sözlük anlamını düşünmüyoruz.

CG= ©omputer (G)raphics = Bilgisayar Garafikleri

Art= Sanat
Artist= Sanatı icra eden kişi (Sanatçı)

Yani CG ARTIST = Bilgisayar Grafikleri Sanatçısı


Bilgisayar grafikleri işinde bir çok program alternatifiniz mevcut:

3ds max, modo,lightwave,zbrush,maya,rhinoceros,blender…

Uzayıp gidiyor bu liste.

İşte bu programları kullandığınızda artık siz de COMPUTER GRAPHICS işine girmiş bulunuyorsunuz.Ama ARTIST yani sanatçı olmuyorsunuz.

CG ARTIST olmak için bu işe emek vermeniz ve en önemlisi sağlam işler çıkartmanız gerekir.Çünkü bir takım ne kadar iyi futbol oynarsa oynasın eğer gol atamazsa o maçı kaybeder.


İşte maalesef tiyatro olayında olduğu gibi CG sektöründe de kendini cg sanatçı ilan eden insanlar var.Hiç emek vermeden, tek bir çalışma yapmadan herkesi acımazca eleştiren ve her şeye kusur bulan insanlar bunlar…


Üstelik de kendilerini CG ARTIST ilan ediyorlar.Nasıl tiyatroda çaylakken tiyatrocuları tartışıyorsam şimdi de CG ile ilgilenen arkadaşlarımla bu tarz insanları tartışıyoruz.

Ben kendimi hala acemi olarak görüyorum CG dünyasında.Hiç bir zaman
“Ben CG ARTISTIM” demem. Demek de bana bir şey kazandırmaz zaten.

İnsanların takdiridir bu. İnsanlar sizin çalışmalarınızı beğenirse ve güzel yorumlar yaparsa o vakit siz zaten sanatçı olmaya başlamışsınız demektir. Ve o süreçte kesinlikle mütevazi duruşunuzdan taviz vermemelisiniz.

Ama işte yukarıda bahsettiğim tipte insanlar kendilerini överek sanatçı ilan ediyorlar.Hatta dünyanın en iyi (bana göre) cg sanatçısı MAREK DENKO’nun isminin altına yazıyorlar isimlerini.Bunun ne kadar komik göründüğünü bir bilseler.

Bu aynen şuna benziyor; hayal edelim;

Piyasaya yeni giren genç bir oyuncu var ve gerçekten de iyi oyuncu.Bu oyuncu kalkıp da

“Ben Şener Şen’den daha iyiyim”

Ya da

“Ben Al Pacino’dan daha iyi oynarım Scarface filmindeki karakteri”

Der ise herkes katıla katıla güler ve kimse ciddiye almaz bu arkadaşı.


İşte bu şuna benzer

“BEN CG SANATÇISYIM, BENİM ADIMI MAREK DENKO’NUN ADININ ALTINDA YAZIYORLAR” demek.


Sanatçılığın gereği olan mütevaziliği göstermeyen kişiler asla gerçek sanatçı olamazlar.Gerçek sanatçı ; sanatından önce kişiliği ile topluma örnek olmalıdır. Çünkü sanatçılık mertebesine ulaşınca insanlar onu örnek alacaklardır. Eğer bu sanatçı kötü özelliklere sahip ise o vakit ona özenen  insanlar da kötü alışkanlıklarını taklit edeceklerdir. O yüzden sanatçılar toplum önünde sergiledikleri davranışlarına ve kullandıkları cümlelere dikkat etmelidirler.İşte böyle arkadaşlar…
Cevapla


Konuyu Paylaş: 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Zincir Paylaşımlar Üzerine Cem Budak 9 1,313 09-04-2012, Saat: 11:00
Son Yorum: Cem Budak

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
© Powered By MyBB, © 2002-2015 MyBB Group.