Merhaba Ziyaretçi!

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Volkan Kaçar İle Röportaj
#1
VOLKAN KAÇAR - 3D ARTİST
CG STUDYO:Her şeyden önce, bizimle röportaj yapmayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.Klasik soruyla başlayalım: lütfen kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
VOLKAN KAÇAR: Ben su an Freelance olarak  Otomotive ,mimari ve reklam sektöründe çalisan Mersinde doğup İstanbulda yasayan bir 3D sanatcisiyim.


CG STUDYO: 3D işine ilk olarak nasıl başladınız ve nasıl bu kadar geliştirdiniz?
VOLKAN KAÇAR:Yanlış hatırlamıyorsam yıl 2003 veya 2004 olması lazım, Aslında biraz şans eseri karşılaştığım bir Warcraft sinematiği ile bu sektöre ilgi duymaya başladım ve hobi amaçlı kullanmaya başladım. Gelişmenin en büyük unsuru bol bol çalışmaktan ve çevremizi yaşadığımız güzel dünyamınızı incelemekten  geçer ,tabiki şuan bile sürekli  çalışmaya ve gelişmeye devam ediyoruz.


CG STUDYO: Bu muhteşem sanat eserlerinizi yaratmak için hangi programları kullanıyorsunuz?
VOLKAN KAÇAR: Calismalarimda 3dsMax, ZBrush, Photoshop, Vray, Corona Renderer,Octane Render  ve daha bircok farklı program kullaniyorum. 


CG STUDYO: Sahnelerinizdeki modeller her zaman tamami ile size mi ait yoksa hazır model kullanır mısınız?
VOLKAN KAÇAR:Genelde Kişisel olarak yaptığım çalışmalarda bana Ait olmasına özen gösteririm,aksi durumlarda hazır obje kullandığımda oluyor bunda pek sakınca görmemişimdir.


CG STUDYO: Render sonrası Photoshop ya da benzeri programlar ile düzenleme yapmak sizce gerekli mi?
VOLKAN KAÇAR: Photoshop kullanmak sadece Cgi işleri için değil fotoğrafçılık içinde çok önemli bir programdır,kalitemizi hem Fotoğraflarda hemde renderlarda bizi bir üst seviyelere yükseltir,kullanmak şart demiyorum ama oldukça gereklidir!!


CG STUDYO: Bir sahnenizin modellenmesinden, renderin bitmesi aşamasına kadar geçen süre ne kadar oluyor ortalama olarak?
VOLKAN KAÇAR:Bu durum iş yoğunluğuma ve üzerinde uğraşacağım çalışmaya göre değişiklik gösterebilir,mesela kirli paslı yani eskitilmiş bir sahne yapacaksam kaplamaları hazırlamak zamanımı alabilir veya bir katalog için detaylı bir spor araba çalışması yapacaksam modellenmesi uğraştırabilir çünkü çoğu detaylar referans resimlerde bulunmayabilir,genelde ortalama olarak en uzun işim 2 ile 4 hafta  arası sürmüştür.Render işi genelde pek zorlamaz beni Işık ve material bilginiz iyi olduğu sürecede zorlanmazsınız,süre olarak bakacak olursak Genelde GPU destekli render motorlarını kullandığım için  oldukça kısa sürmüştür...


CG STUDYODünyadaki CG sektörü hakkında ne düşünüuyorsunuz? Sizce bu sektör artık bir meslek olarak kabul görüyor mu yoksa hala bazı insanlar tarafından boş vakit değerlendirme
aktivitesi olarak mı görülüyor? 
VOLKAN KAÇAR: Çevremde annem ve babam dışında boş meslek olarak gören yok :)) Dünyadaki CG sektörü şuan oldukça iyi durumda ve inanılmaz hızlı gelişmekte,bunu kullandığımız bilgisayarların yani teknolojinin çok hızlı gelişmesinede bağlayabiliriz aslında.


CG STUDYO: Bu işte başarılı olmanın şartları nedir sizce?
VOLKAN KAÇAR: En başta daldan dala atlamamaktan geçer,yani kendinize bir yol belirler ve ilerlersiniz,eğer o yoldan şaşar başka yola girerseniz gideceğiniz yeri kaybetme ihtimaliniz ortaya çıkar buna dikkat etmek lazım,bir başka konu ise sabırlı olmaktan geçer hiçbir zaman vazgeçmememiz gereklidir.

CG STUDYO: Eğer sizden 3d bilginizi, ders olarak paylaşmasınızı isteselerdi paylaşır mıydınız? 
VOLKAN KAÇAR:Aslında uzun yıllardır zaten bilgisini paylaşan bir insanım,internette bir çok ücretli ve ücretsiz dersim mevcut,istenildiği sürecede yardımcı olmaya çalışırım ;)

CG STUDYO: Modelleme ve kaplama aşamasında sizi motive eden unsurlar nelerdir acaba?
VOLKAN KAÇAR:Aslında modelleme,kaplama ve ışık bunları hepsi birdir ve sizin hayalinizdeki görüntüyü insanlara sunmanızı sağlar,en büyük motivasyonda bunu düşünmek olsa gerek,yani bitmiş halini merak etmek :)


CG STUDYO: Hangi web adreslerini sıklıkla ziyaret edersiniz ve nedeni?
VOLKAN KAÇAR:www.cgtalk.com,www.evermotion.org,www.3dtotal.com,www.cgarena.com,www.cgchannel.com,www.behance.net
Nedeni genelde bu sitelerde diğerlerine göre daha çok kaliteli görsel ve kaynak bulunduğundan,ayrıca behance sitesinide Portfolyom için kullanıyorum.


CG STUDYO: Türkiye'deki CG sektörü hakkında bir bilginiz var mı ya da görüştüğünüz bir sanatçı var mı?
VOLKAN KAÇAR:Sanal Ortamda veya gerçek hayatta kendi konularında başarılı Görüştüğüm bir kaç sanatçı mevcut,mesela Burak Kıyıcı ve Tayfun Kalafat  ile Normal hayatta görüştüğümüz oluyor sanal Ortamdan sürekli konuştuğum ama gerçek hayattada tanışmak istediğim,Derya Birinci,Tolgahan Güngör,M Serhat Sezgin,gibi daha bir çok sanatçıda mevcut...


CG STUDYO: Peki, Türkiye'deki CG sektörü hakkında ne düşünüyorsunuz?
VOLKAN KAÇAR: Türkiye'deki Cg sektörü şuan için biraz zayıf gibi görünüyor ancak sanırım bazı konularda biraz zamana ihtiyacımız var,kısaca destek,eğitim ve yardımlaşma lazım.


CG STUDYO: Sizce biz Türk CG fanları, Türkiye'de CG sektörünü geliştirmek için neler yapmalıyız?
VOLKAN KAÇAR: En başta birbirimizi desteklemeli ve yardımcı olmalıyız,eğer yardımlaşmazsak bizler kaybederiz ve tabiki ayrıca önemli bir konuda bu ülkedeki önemli sanatçıların değerini bilmemiz gerekli.


CG STUDYO: Tekrar bu güzel ve faydalı röportaj için size çok teşekkür ediyoruz ve bundan sonrası için size başarılar diliyorum...

VOLKAN KAÇAR: Asıl ben Teşekkür ederim.
 
Sanatçıya ait sayfalar

https://www.behance.net/Volkanmax
https://gumroad.com/volkan_kacar


Röportajı Yapan: Orhan AlkanVOLKAN KAÇAR'IN ÇALIŞMALARINDAN ÖRNEKLER
Cevapla
#2
Kendisi benim idolümdür. Çok severim. Kalitesi tartışılmaz, teklif dahi edilemez! :) Forever VK3D!
-Basit yaşa, zeki ol.

Facebook: facebook.com/salihgocmn
Behance: http://www.behance.net/salihgocmen
Web: http://www.salihgocmen.com

Cevapla
#3
(18-04-2016, Saat: 23:58)Salih Göçmen Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kendisi benim idolümdür. Çok severim. Kalitesi tartışılmaz, teklif dahi edilemez! :) Forever VK3D!

Aynen volki candır ,ayrıca bilgisini paylaşan ender profesyonel kişilerden biridir sağolsun.
Sorgulamaya başlayan bir bilgisayar kullanıcısının son durağı Linux'tur.
Cevapla
#4
Güzel bir röportaj olmuş.

Volkan Türkiye'de, bir elin parmaklarını geçmeyen, sayılı CG sanatçılarından biridir. Kendisi zamanında benim bazı modellerime de render almıştır :)))

Başarılarının devamını diliyorum...
Cevapla
#5
Gerçekten süper renderlar.

youtube kanalıda çok eğiticiymiş gerçekten:

https://www.youtube.com/channel/UCP_d3XI...blooLO1S-Q
Ara
Cevapla
#6
Keyifle okudugum bir röportaj oldu :)
Cevapla
#7
Tek kelime ile muhteşem.
Başarılarının devamını dilerim. Darısı başımıza :)
Cevapla
#8
Tek kelime ile mükemmel çalışmalar, Benim için bir numarasın Volkan :)
The world is a dangerous place to live; not because of the people who are evil, but because of the people who don't do anything about it.
Albert Einstein.
Cevapla
#9
Çok güzel bir röportaj devamını bekleriz:)
Cevapla
#10
Thumbs Up 
Uzun zamandır sayfayı ziyaret etmediğim doğrudur. Ama Egosu olmayan İşinde başarılı ve saygı duyduğum arkadaşım hemşerim Volkan'ın yazısını okumak için girdim.
harikasın Volkan umarım Dünya'da ( dünyada diyorum çünkü Türkiye de zaten 1 numarasın benim için ) en iyi yerlere gelirsin. !!!
Eğer güzel gözlerin olmasını istiyorsan, insanlara iyilikle bak.
Eğer saçların güzel olsun istiyorsan, bırak çocuklar elerini geçirsin saçlarından.
İnce bir bedense isteğin, ekmeğini açlarla bölüş.
Ve güzel dudaklara sahip olmak için, sadece güzel sözler söyle..
Audrey H.
Cevapla


Konuyu Paylaş: 


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
© Powered By MyBB, © 2002-2015 MyBB Group.