Merhaba Ziyaretçi!

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yazılım Forumu CGSTUDYO MODELİ
#1
Merhaba Arkadaşlar uzun zamandır buralara uğrayamıyorum. Şuan bir proje üzerinde çalıştığım için pek vaktim olmuyor. Yaklaşık bir haftadır aklımı kurcalayan bir fikir var. Öncelikle şunu belirteyim bu forum Yerli forumlar içerisinde en çok zaman geçirdiğim yer. Sebebine gelecek olursak gerçekten duyarlı insanların, akıl yapıları belli bir olgunlukta olan kaliteli insanların olduğu bir forum. Belki bahsedeceğim şey için doğru yer olmayabilir ancak yazılımla ilgilenen arkadaşlar varsa bu tarz bir girişimi hayata geçirebilir diye düşünüyorum.

Ben CGStudyo'nun yapısıyla aynı bir Yazılımcılar Forumu oluşturulmasının(çok fazla yazılımcı forumu var ama kalite yok) kaliteli insanlarla başarılacağını düşünüyorum. Blender, 3DsMax, Cinema4D gibi farklı programlar var ve bunlar için ayrı kategoriler varsa diller için de ayrı kategoriler olan, soru-cevap bölümü olan, eğitim videoları olan bir forum...

Aylık modelleme yarışması, Render yarışması gibi Sistem açık bulma yarışması, Aylık Test yazılımı yarışması (vs. gibi çeşitlendirilebilir.) olan bir forumun ülkemizde çok önemli bir açığı kapatacağını düşünüyorum. İlgilenen arkadaşlara belki fikir vermesi açısından bunları yazıyorum. Aklınızda bulunsun.

Vakit ayırıp okuyan herkes teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim :)
Cevapla
#2
Yazılımla ilgili kast ettiğiniz diller nelerdir ? Burdaki en büyük avantaj mevcut kontrolleri gerçekleştiren herkesin 3d ile ilgili olması. Cgstudyonun başarısının önemli rollerinden biriside budur. Yazılım için kast ettiğiniz yine 3d programlar ile ilgili yazılımlarsa konu düşünülebilir biraz daha detaylı bahsedebilirseniz memnun olurum..
Cevapla
#3
Hocam ben programlama dillerinden, kütüphanelerden bahsediyorum. Tabi bunların içerisinde grafik kütüphaneleri, açık kaynaklı render motorları(OGRE örneğin) vs. neden olmasın. Yani CGStudyo modeli'ni kullanan ayrı bir forum. Konuyu açarken sizin ilgileneceğinizi tahmin etmiştim bu tarz bir forum bence harika olur.
Bence siz bu işi yapabilirsiniz. Yerli bir Stackoverflow, CodeProject, hatta yukarıda bahsettiğim özellikler ile daha kapsamlısı daha iyisi neden olmasın. Böyle bir iş için kaliteli bilgi önemli ama öncelikle kaliteli olan kişilik olmalı ki o forumda saygı sevgi yardımlaşma olsun. Özellikle bizim ülkemizde amatörlükten öteye gidemeyen bu tarz onlarca forum var ve bu forumların bu durumda olmasının en büyük sebebi kullanıcı kalitesinin düşük olması bu tarz forumların basit Facebook gruplarından farkı kalmıyor. Herkesin birbiri ile alay ettiği, birbirlerinin işlerini kötüleyen, gereksizce bir şeyleri kanıtlama ihtiyacı duyan bir seviyesizliğe ulaşıyor maalesef. Bence bu açık kapatılabilir...
Cevapla
#4
Düşünce çok güzel aklımda olmayan birşeyde değil aslına bakarsanız. Bu iş bir ekip işi tabiki ekip olmadan çok zor. Şuan burda bile tek bir kişi ilgilense bugün cgstudyoda olmayabilirdi. Güzel bir ekip kurulabilirse ve belirtilecek cevaplara yanıt verebilecek yeterlilikte bir ekip olabilirse neden olmasın. Siteyi kurmak düzenlemek çok problem değil fakat içerikteki sürekliliği sağlamak çok önemli.
Cevapla
#5
Aynı öyle hocam. Zaten şöyle bir durum var:

İki çeşit girişim vardır. İlki çalıştığın sürece kazandıran girişimdir. Üzerinde çalışılmazsa iflasa gider. İkinci girişim o kadar iyi tasarlanır ki sonrasında üzerinde çalışmaya gerek yoktur. Kendi çarkını kendisi döndürür :)

İşte bunu dikkate alarak iyi bir planlama yapılmalı insanların kendi içeriklerini ürettiği bir topluluk bir sosyal ağ gibi. Gamification(Oyunlaştırma) dediğimiz teknikle insanlar içerik üretmeye teşvik edilmeli. Zaten farkında olmadan bu tekniği bir çok yerde kullanıyoruz. Mesela hemen üstteki "Beğen" butonu bile bunun çok basit bir örneği verdiği mesaj ise şu: "İyi içerik üret, takdir kazan :)"

Bunların çok iyi planlanması lazım ki kendi çarkını döndüren bir sistem olsun böylece ekibe gerek kalmaz. Herkes sorumluluk alır. Bence harika bir sistem olur. Üzerinde çalıştığım bir proje var. Halen birkaç aya ihtiyacı var. Bu işi tamamladıktan sonra kesinlikle böyle bir niyetim var ama şunu belirteyim umarım ben o birkaç ayı beklemem ve bir an önce bu sistem bu topluluğa kazandırılır.
Cevapla


Konuyu Paylaş: 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Cgstudyo' daki En Önemli Buton! SİNANSOYLU 4 2,389 29-04-2016, Saat: 02:20
Son Yorum: oIQUEENIo
  Cgstudyo ya Tesekkur :) oIQUEENIo 12 1,453 15-05-2015, Saat: 14:58
Son Yorum: makedon
  CgStudyo - Kaplama İnceleme - İnteriorGame serdartncl 13 1,839 20-09-2014, Saat: 14:09
Son Yorum: saciddd
  Merhaba CgStudyo Üyeleri Yunus İlkay 7 1,245 04-06-2014, Saat: 12:56
Son Yorum: kobra_1001
  CGStudyo RSS Feed Orhan Musellim 6 854 21-02-2014, Saat: 13:07
Son Yorum: SADIK ALÇIK

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
© Powered By MyBB, © 2002-2015 MyBB Group.