Merhaba Ziyaretçi!

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
yeni calışmam
#1
[attachment=2748]
Cevapla
#2
Elinize sağlık çalışma genel anlamda güzel ve başarılı.. Birkaç noktaya değinirsem belki ileride daha başarılı çalışmalarınıza katkısı olabilir.. Kırmızı vazolar (kaplamaları başarılı değil, yansımaları yok, yansıtma niteliği de yok mat/parlak) ve içeriğindeki bitkilerin kopya olması gözü yoruyor, en azından içindeki bitki formları birbirlerinden farklı olabilir, benzer olabilir ama kopya olması hoş görüntü vermiyor. Genellikle sahnede tekrarlanan objeleri kopyalayarak çoğaltıyoruz bu aslında hepimizin zaman zaman yaptığı ortak bir yanlış, ki dikkat ederseniz hem sağ bölümde hem sol bölümde aynı tabloyu duvarda kullanmışsınız, aşırı simetrik bir anlayış "şahsi fikrimce" gerçekçiliği bozuyor, belirli bir ölçüde kabul edilebilir, burada biraz aşırıya kaçmış.

Gerçek hayatta taş duvar görüntüsü zaman zaman duvar kağıdı zaman zaman ise gerçek taşlar oluşturularak yapılıyor. Burada hangisini seçtiğinizin uygulama açısından önemi var çünkü gerçek taş kullanıyorsanız materyal kanallarında daha sıkı bir çalışma gerektirir (bump & normal map, displacement, reflection, glossiness..) , duvar kağıdı olacaksa da materyal ayarlarında kağıdın ışığı yansıtma özelliklerini vs. ayarlamak onu hissettirmek gerekir. Buradaki duvarın taş duvar olduğunu kabul edersek, mimari tercih açısından ben taş duvarın önünü tamamen kapatacak bir niş yapılmasını (bu beyaz alçıdan uygulanan raf yapı) çok anlamlı bulmuyorum, bu konu tercihe ve zevke bağlı. Gerçek hayatta uygulanabilir olma özellikleri de düşünülmeli.

Sağda ve solda oturulan koltuk/puf özensiz görünüyor malzemeleri belli değil standart malzeme gibi, yansımaları yok, bir yüzey dokuları yok, sadece soldaki koltuk/puf'un ayak kısmı simsiyah görünüyor, materyali belli değil. Zemin malzemesi anlaşılır değil, laminat mı parke mi, taş mı malzeme özellikleri belli değil, yansıma özellikleri yok. Gerçek hayatta herşey yansıtır, çünkü göz yansıyan ışığı görür, biz göremiyorsak ancak o obje yansıtmıyor demektir.

Yerdeki halı daha puf tüylü bir halı olabilir sahneye hareket katmak için düzlemsel çizgilerde değil, belirli dağınık bir açıyla göz dolduracak şekilde atılabilir. Sağdaki insan figürleri çalışmayı bir derece bozuyor çünkü insanlar fotografik özellikte değil yani gerçekçi bir görüntüleri yok, çizim oldukları belli, son derece başarılı model veya insan figürü yoksa ve mecbur değilse bunları sahneye atmamanızı tavsiye edebilirim, ama ticari bir çalışmada sunum amacıyla yapılıyorsa, orada artık bir gereklilik var denilebilir.

Nişte raf varsa, raf bir anlam taşımalı. Ufak bile olsa rafta bir süs biblo mum, yani boşluğu dolduracak şeyler konulabilir, elbette sahneyi çarşı pazara döndürecek kadar fazla ve dağınık değil, sahnede boşluklar göze çarpıyor, eğer rafın anlamı yoksa rafı koymamalı. Uydu alıcılarının bulunduğu rafın üstünde bir telefon var sadece, o raf ya kalkmalı veya hareketlenmeli, en üstte tv üstünde bir raf var, oraya insan kolaylıkla erişemeyeceği için ancak sergilenebilir yani fonksiyonel olmayan birşeyler konulmalı, süs eşyası gibi..

Yeni başlayan birisi için çalışma düzeyiniz iyi seviyede, ben yeni başladığımda bu kadar yapamıyordum inanın, öncelikli tavsiyem kaplamalara özen göstermeniz. Paylaşım için teşekkürler ve iyi çalışmalar..
Profil adım SELANT007 olarak değişmiştir.
Bu profile öm göndermeyiniz. Pasiftir.
Cevapla


Konuyu Paylaş: 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İlk Mudbox Çalışmam mmmylmz 6 1,820 25-05-2017, Saat: 17:39
Son Yorum: ORHAN ALKAN
  Blender Animasyon Çalışmam cyriminal 4 1,378 16-01-2017, Saat: 14:40
Son Yorum: cyriminal
  Otel odası ilk çalışmam okalp 7 2,218 05-12-2016, Saat: 00:28
Son Yorum: A.Salih
  Cinema 4d Serbest Çalışmam glawchi 3 1,552 18-11-2016, Saat: 01:52
Son Yorum: A.Salih
  Blender Bina Cephe Çalışmam cyriminal 4 931 20-10-2016, Saat: 16:50
Son Yorum: cyriminal

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
© Powered By MyBB, © 2002-2015 MyBB Group.