Merhaba Ziyaretçi!

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni kurumsal yasa hakkında bilmeniz gerekenler. (MİT ve Diğer Kurumlar Hk)
#1
Arkadaşlar ülkece sıkıntılı günler yaşıyoruz. Akl-i selim bir hava hakim olmaya başladı. Bu sıkıntılar bitecek yakında inşallah.

Bu süreçte bazı kurumsal yasalar çıktı ve çıkıyor. Halkın önemli bir kısmının bu yasalar hakkında yeterince bilgi sahibi olmaması, yaşanılan sıkıntılar nedeniyle farklı olaylara odaklanıyor olmamız gibi nedenlerle; yeni yasalar bir takım çevreler tarafından farklı lanse edilebiliyor. Bunlardan biri, yeni düzenlenen istihbarat kanunu... Detaylı olarak araştırdığım bu yasa konusu hakkında bilgi sahibi olmanızı istedim.


MİT ve YENİ YASA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER.

1.11.1983 Tarih ve 2937 Sayılı, DEVLET İSTİHBARAT HİZMETLERİ ve MILLÎ İSTİHBARAT TEŞKİLATI, kanunuyla kurulan bu teşkilatın asli görevi; istihbarat toplamak ve kanunca belirlenmiş makamlara sunmaktan ibarettir. Ancak bu salt “aslı görevdir.” Yani adı geçen kurum, bunun dışında terör, karşı istihbaratı önleme ve rejimi sonlandırmaya dönük; sosyal yıkım ve sosyal infial risklerine karşı da bir takım görevler ifa ediyor.

Yeni yasada yazılı olan bir çok iş ve kurumsal faaliyet, zaten MİT’in görev kapsamındadır ve adı geçen teşkilat bu işleri zaten yapmaktadır. Geçmişte bu kurumsal faaliyetlerin bir kısmı; mahkeme kararına bağlı iken, yeni yasayla, bu durum başbakan iznine ve kurum müsteşarlığına bırakılıyor.

Yasadan önce de, MİT, takip ettiği hususların özel aşamalarında, ilgili mahkemelere başvurdu ve mahkemeler talep doğrultusunda kararlar verdi. (Örneğin Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi verdiği kararda, MİT'in başvurusuyla; tüm GSM operatörlerinin; mesaj ve görüşmelerin belirli bir süre için saklamasını zorunlu tuttuğu gibi)

Kısacası yeni yasa ile özgürlüklere yönelen ve olumsuz anlamda değişen hiçbir şey yok. Sadece bu kurumun görev alanıyla ilgili özel hususlarda; mahkeme başvuru zorunluluğunun bir kısmı kaldırıldı ve yetki nitelendirilmesi yapıldı. Zira bir önceki paragrafta anlattığım gibi; bu kurumun görev alanıyla ilgili yaptığı mahkeme başvurularının hemen hepsi, zaten talep gibi sonuçlanmaktaydı.

Yasanın; 6/B maddesinde yazılı olan, “Özel ve tüzel kişiliklerin, MİT’e bilgi talebi halinde veri iletmeleri zorunluluğu” ise, daha önce de vardı. Ancak bu kurum, bu durumu bazen yetkili yada aracı kurumlar vasıtasıyla yapmaktaydı. Yani; M.İ.T, özel durumlarda takip ettiği konuyla ilgili Emniyetten veya ilişkili diğer kurumlardan bilgi alabiliyordu. Yeni yasayla bu çalışma, doğrudan MİT’in faaliyet kapsamına girdi. Kaldı ki; M.İ.T. mensuplarının kurumsal kimlik ve görev tanımlarında da, talep halinde bilgi verme zorunluluğu açıkça yazıyor.

Dünya üzerindeki etkin istihbarat teşkilatları, doğrudan bilgi temin etme, takip etme ve yönlendirme yetkilerine sahiptirler. Bu teşkilatlar; ileri düzey veri ağlarıyla, tüm kurumların veri bankalarına anında ulaşma yetkisi ve imkanı barındırmaktadırlar. (Bununla ilgili en güncel örnek; Amerikan İstihbarat kurumu C.I.A’in, Google, Yahoo, Skype, Facebook, Tweeter uygulamasını sunan şirketlerden veri topladığının kamuoyuna açıklanmasının ardından, Amerikan senatosunun basın bildirimleri)

Operasyon yetkisi ise, hep muallak bir konu olarak kaldı. Bundan önceki hükümetlerde de bu konu sık sık gündeme geldi. Hatta bu geçmiş hükümetlerin birinde, konuyla ilgili açıklama yapan bir başbakan; “Operasyon yetkisinin yasada tanımlanmasının bir anlamı olmayacağını, MİT’in acil ve önemli konularda zaten operasyon yapabileceğini” söylemişti.

Burada dikkat etmemiz gereken şu; “genişletilmiş gibi görünen tüm yetkiler; MİT mensuplarına değil, MİT kurumuna yönelik...” Yani kurumdaki her hangi bir görevli, kurum izni olmadan ve görevlendirme ehliyeti bulunmadan, bireysel tasarrufuyla teknik yada açık takip yapamaz.

Kısacası; yeni yasa ile bu kurum, kişilerin, masuniyetine, sosyal haklarına ve vatandaşlık hukukuna müdahale etmiyor. Olası risklere karşı veri oluşturuyor ki; bunu zaten yapmaktaydı.

Şimdi sırada Eğitim, Ticaret ve diğer hususları içeren yeni kanun tekliflerinin görüşülmesi var. Bu konular hakkında daha detaylı bilgi almak için, yasa tekliflerini detaylı olarak okumakta fayda var. Bu noktada gördüğünüz bir aykırılık yada eksiklik varsa TBMM'ye, başbakanlığa yada yasa sunumunda taraf olan ilgili bakanlıklara mail atıp görüş bildirmeniz ve soru sormanızda fayda var. Cevabı gecikse de, hiç bir sorunuz yanıtsız kalmıyor.

Her duyarlı yurttaş, ülkesi ile ilgili tüm gelişmeleri yakından takip etmeli, bunu yaparken de tüm kaynaklardan faydalanmalıdır.

Sevgim ve saygımla
Cevapla
#2
Ynt: Yeni kurumsal yasa hakkında bilmeniz gerekenler. (MİT ve Diğer Kurumlar Hk)

Bilgilendirme için çok teşekkürler  Alkiss
Cevapla
#3
Ynt: Yeni kurumsal yasa hakkında bilmeniz gerekenler. (MİT ve Diğer Kurumlar Hk)

bilgilendirme için ellerinize sağlık
Birşeyden uzak olan bir kimse, yakın olan adam kadar o şeyi göremez. ne kadar zeki olursa olsun. 
Cevapla
#4
Ynt: Yeni kurumsal yasa hakkında bilmeniz gerekenler. (MİT ve Diğer Kurumlar Hk)

çok açıklayıcı bir yazı olmuş , şahsen daha iyi bir yasa olduğunun kanaatindeyim,
en azından MİT in yaptıkları yasalar çerçevesine alınmış herhangi bir çelişkiye zemin bırakılmamış
Cevapla


Konuyu Paylaş: 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  cgpeers.com sitesi hakkında bilgilendirme talebi Nursen Girgin 6 14,795 08-12-2017, Saat: 02:23
Son Yorum: Yelizzz
Thumbs Up Yeni modelleme yarışması? Flatronx 6 1,764 15-01-2017, Saat: 01:12
Son Yorum: İbrahim Baş
  Turbosquid hakkında Serhat Akgül 11 3,194 12-01-2017, Saat: 16:46
Son Yorum: mabelim07
  Öğrenim hakkında tavsiye FancyyPotato 3 1,509 08-09-2016, Saat: 00:43
Son Yorum: gürkan
  Torrent Dosyaları Hakkında. ka2an 10 2,910 16-12-2015, Saat: 03:15
Son Yorum: selant07

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
© Powered By MyBB, © 2002-2015 MyBB Group.